Bassingracht 75 na het bombardement van 24 op 25 juni 1940 Terug naar de Bassingracht September 1941 was eindelijk de dag aangebroken, dat ik voor het eerst naar school mocht. Ja, want ik was, wat heette, een late leerling. Al bijna zeven jaar. Naar de kleuterschool was ik nooit geweest. Dat vond moeder niet nodig en ik zat er ook bepaald niet naar uit te kijken. Bij moeder in huis en in de winkel leek me veel gezelliger. Maar een goede maand voor mijn zevende verjaardag ging ik dan toch naar de Rehobothschool. Het gebouw van deze school stond aan de Keizersgracht, maar dat had men net ontruimd vanwege het risico dat de school liep bij luchtaanvallen. De Rijkswerf was immers vlakbij. De eerste klas waar ik in kwam had een plekje gevonden in een lokaal van de Groen van Prinstererschool in de Ko ningstraat (eigenlijk de Koningdwars straat, want daar was de ingang.) Het was een oud gebouw, de eerste christelijke school van Den Helder. In de loop van de tijd was er een tweede verdieping bovenop gezet. Ik zat beneden bij juffrouw Verboog, een bijzonder vriendelijke vrouw, afkom stig uit Den Haag. Ze was nederlands hervormd en kerkte in Den Helder in de Palmstraatkerk. Juist voor de kerst dagen van 1941 werd ik ziek. Zeer teleurgesteld was ik, dat ik het kerst feest op school niet mee kon maken. Maar juffrouw Verboog stuurde als troostprijs een mooie ansichtkaart, die ik nog steeds heb. Ja, wat merkte je van wat er in de wereld gebeurde? Van klanten in de winkel kreeg ik wel eens Duitse postzegels. De gevers hiervan had den blijkbaar bekenden in Duitsland zitten. Hoe dan ook. Of soms nog verder weg. Ik kreeg namelijk ook een keer een zegel met de beeltenis van Hitier en de opdruk 'Ukraine'. Die zou best eens afkomstig kunnen zijn van een familielid, dat aan het Oostfront vocht. Juni 1941 waren de Duitsers immers de Sovjetunie binnengevallen. Hoe reageerde men er op? Och, het was ver weg en niemand had nog een idee, hoe dit alles af zou lopen. In het voorjaar van 1942 vonden ook de eerste bombardementen op Duitse steden plaats. Lubeck en Keulen werden getroffen, maar ook dat was ver weg. En de Duitsers waren onze vijanden. We hadden eigenlijk genoeg aan onze eigen zorgen. Wanneer en hoe zou de oorlog aflopen? Het was nog geen 1945 en er valt dus nog wel het een en ander te vertellen over wat er zo na mijn eerste schooljaar nog zou gaan gebeuren. Ook in Den Helder. Joop Bel (wordt vervolgd) N.B. Ds. J.L. Bel studeerde na zijn Helderse schooltijd aan de Theologi sche Universiteit te Kampen en was vervolgens predikant te Zuidbroek/ Harkstede, Hoek van Holland en IJmuiden 146 tMM

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 20