Mijn jeugdjaren in Den Helder (1 's Zondags kerkten vader en moeder in de Bethelkerk aan het Julianapark, vlak bij het oude station. De kerk had nog niet de inwendige verbouwing van de 30-er jaren ondergaan, wat betekent dat de preekstoel, afkomstig uit de vorige Bethelkerk aan de Kanaalweg, nog onder het orgel stond. Naast de kerk, op nr. 14, woonde ds. Tollenaar van wie ik jaren later - hij was toen inmiddels Vrijgemaakt' en naar de Binnenhaven verhuisd - Hebreeuwse les zou krijgen. Bij hem hadden mijn ouders bij hun komst in Den Helder hun attestatie maar afgegeven, omdat ze verder nog volslagen onbekend wa ren in hun nieuwe woonplaats. In de slaapkamer achter de winkel, met het raam opzij in de "steeg van Buter", was het, dat ik op 19 oktober 1934 ter wereld kwam. Dokter Van de Nieuwenhuizen moest er per fiets Zangvereniging 'Halleluja' in de Bethel kerk. De preekstoel staat hier nog onder het orgel kwamen er van Urk en waren 'dus' gereformeerd. Het zou de klandizie geen kwaad doen als de nieuwe winkelchef die hij zocht, ook gereformeerd zou zijn. En de advertentie liet aan duidelijkheid dan ook niets te wensen over: "Gereformeerde winkelchef gevraagd". Het gaf mijn moeder een veilig gevoel dat, in geval haar verloofde deze baan zou krijgen, zijn patroon in ieder geval van goeden huize zou zijn. Niet beseffende, dat niet zozeer de baas, als wel de klanten van het zelfde geloof waren. Mijn vader maakte blijkbaar een goede indruk en kreeg zijn aanstelling. Het verloofde paar trouwde en nam zijn intrek in 'de winkel van Buter'. Winkel en woonhuis waren voor de klanten blijkbaar zo een geheel, dat het mij later in de volks mond de naam 'Jopie Buter' op zou leveren. Voormalig winkelpand van de fa. Buter, Vijzelstraat 115 Vijzelstraat 115 "De pijpela" had zij, reeds bij eerste kennismaking, de straat genoemd, waar zij mij ruim drie jaar later het levenslicht zou doen zien. De Vijzel straat was inder daad meer lang dan breed met aan weerszijden nog onverhoogde trottoirs van gele steentjes die op gezette tijden, althans door de meest propere huisvrouwen, ge schrobd werden. Baas Kalf kende de klanten van de kruideniers zaak op nr. 115, die de naam van zijn schoonvader droeg, maar al te goed. Heel wat 143

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 17