zaken, waarmee wij als jongens van omstreeks tien jaar werden gecon fronteerd, in ons latere leven een posi tieve invloed hebben gehad. Sommigen van ons werden onder wezen in de eerste beginselen van de muziek en het notenschrift en later werden zij dan opgenomen in het muziekkorps van het Leger des Heils. Een van de toenmalige Toortsdragers ging het jeugd- en evangelisatiekoor IJE leiden en bracht het tenslotte tot directeur van de Helderse schouw burg, de Kampanje. Ook aan de beginselen van EHBO werd aandacht besteed en tijdens een bijeenkomst op een zaterdagmid dag werd dat ook nog eens, tot onze schrik, harde werkelijkheid. Op de arm van Piet van Oeveren vertoonde zich een felle rode streep, broeder van Doorn concludeerde bloedvergiftiging en bond de arm af met behulp van een halsdoek en een stok en ging ver volgens met Piet naar de dokter. Alles was weer goed afgelopen. Er werd, ondanks de vaak moeilijke omstandigheden waaronder wij in die tijd leefden, zo nu en dan een uit stapje georganiseerd, zoals die keer dat wij per trein naar Alkmaar gingen en daar door de korpsleden werden ontvangen en werden getrakteerd op limonade. Op de terugreis naar Den Helder heeft er zich, naar ik mij herinner, iets moois ontwikkeld tussen zuster Van Doorn en broeder Hoogeterp, want zij waren voortdurend in eikaars ge zelschap en het was duidelijk dat zij elkaar erg aardig vonden. Kort daarna hebben zij zich verloofd en dat alles is tenslotte uitgemond in een lang en gelukkig huwelijk. Tot op de dag van vandaag zijn hun nazaten actief bin nen het Leger des Heils. Natuurlijk vierden wij ook het kerst feest in de legerzaal. Iedereen kreeg een geschenk; voor mij was dat een figurzaagbeugel die nog een hele tijd, toen ik al lang niet meer figuurzaagde, in de garage heeft liggen roesten om dat ik er geen afstand van kon doen. Er waren veel zaken in de legerzaal die tot onze verbeelding spraken. Zo was er bijvoorbeeld het kastje rechts vóór in een apart hoekje, waarin de namen werden vermeld van de over leden korpsleden. Zij waren bevor derd tot de heerlijkheid stond erbij. En dan de twee grote vlaggen van het Leger die tegen de wand waren gedra peerd, bloed en vuur stond er op die vlag en dat had voor ons natuurlijk ook weer meer of min een geheimzin nige betekenis. Het muziekkorps van het Leger des Heils. Bovenste rij van links naar rechts: de broeders Jan van Doorn, Jaap Eelman, Jaap Slot, Piewt Bijl (cornetten). Tweede rij van links naar rechts: Jan Nieuwenhuis, Cor Wisse, Geertje van Twuiver, Nel Geus, Jo van Doorn, broe der Klaas Remeijnse met snor). Derde rij van links naar rechts: Pietje Boogaard, Arend Kramer, Floris Doorn, broeder Paul Willem van Doorn, Ger- rit Meringa, Rens Doorn, broeder Me- ringa met snor). Onderste rij van links naar rechts: Jan van Loenen, Barend Oostendorp, majoor Vlegt, Dirk Geus, Boekhoutje, Gouwke Geus (de latere korps sergeant-majoor). :iekcorps „Leger 141

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 15