georganiseerd, wat dan een aantal weken achter elkaar gebeurde. Daarbij is het gebeurd dat de winnaar na ver loop van enkele weken zijn prijs weer moest inleveren, omdat uit een op het Marsdiep genomen foto bleek dat hij dwars over een ton was gevaren, waarover hij en de bemanning wijse lijk hadden gezwegen. Uiteraard heeft dit de man in kwestie niet bepaald geholpen tijdens zijn verdere carrière. Na afloop van de wedstrijden tijdens de kermisweek op zaterdag was er dan nog een zeilersbal in de marine kantine, 't Huys Tijdtverdrijf, aan de Kanaalweg. Daar ging je natuurlijk ook heen, ondanks het feit dat je na een dag op het water bepaald niet zo fit meer was. Verder leren Nadat de Avondvaktekenschool was afgerond was ik, zoals al eerder ge steld, tot de conclusie gekomen dat het loodgieterswerk best leuk was, maar dat het waarschijnlijk verstan diger was om er het een en ander bij te leren. Ik volgde daartoe een soort tweesporenbeleid: aan de ene kant voltooide ik mijn vakopleiding door het halen van de patroonspapieren en aan de andere kant leerde ik verder in de meer algemene zin. Dit betekende voor mij dat ik op de doordeweekse dagen drie avonden naar de OBAO- cursus ging. Een opleiding die er op gericht was de kennis van de exacte en algemene vakken op een pijl te brengen dat ongeveer gelijk was aan het Mulo-B diploma. Daarnaast ging ik op zaterdagmiddag naar Alkmaar om mijn vakopleiding te voltooien. De (Gawalo) cursus werd gegeven in de oude LTS die vlak bij de tunnel onder het spoor in Alkmaar stond. De cursus begon om twee uur 's mid dags. Om daar op tijd te zijn mocht ik om twaalf uur met werken ophouden, want we werkten toen nog tot één uur 's middags. Op die manier kon ik dan precies even eten, me omkleden en met de trein van één uur naar Alk maar gaan en dan op tijd op school zijn om de lessen te volgen die tot zes uur duurden. Meestal gingen we dan ca. tien minuten eerder weg om met de trein van zes uur naar Den Helder te gaan, waar we dan om ca. zeven uur aankwamen, 's Avonds om acht uur begon dan de bijeenkomst in het VCJC-honk. Het kon dus allemaal precies. Het was wel een druk leven in die tijd, maar als je het zo gewend bent weet je niet beter. Na twee jaar behaalde ik het OBAO diploma en had ik daarnaast zowel het diploma gezel, als het patroonsdiploma water- fitter. In dienst Deze wijze van werken en stude ren heb ik volgehouden tot ik ons vaderland moest gaan verdedigen. Om deze bezigheid te leren werd ik opgeroepen, bij het regiment Genie troepen, om in de Lunetten Kazerne in Vught de eerste oefening te ontvan gen. Als zoon van een beroepsmilitair ging ik er heen met het idee dat het allemaal wel mee zou vallen. Ik werd dan ook door enige teleurstelling getroffen toen ik ingedeeld werd bij een sergeant van Molukse afkomst die een zeer korte samenvatting gaf van de krijgsartikelen waarvan ieder de inhoud ook meteen duidelijk was. Zijn toespraak had ongeveer de vol gende inhoud: "Ik ben sergeant Kor- tenbach, ik ben zeer fanatiek, en als je niet doet wat ik zeg ben je de lui". U ziet, uiterst duidelijke taal die ook de meest ongeletterde onder ons onmid dellijk begreep. Ook diegenen, die binnen waren gekomen met verhalen als "ik zal dit zootje wel eens vertel len hoe ik er over denk", werden door deze logica volledig van de voeten gemaaid en lagen de eerste avond al te huilen om hun meisje. Overigens viel de sergeant achteraf best mee, waar nog bij kwam dat ik na slechts enkele dagen meer dan een week in bed te recht ben gekomen, geveld door de toen rondgaande A-griep. Na drie weken mochten we voor het eerst weer naar huis en op de trappen van het huis van mijn ouders - we woonden onderwijl op de Singel achter het ziekenhuis - liep ik mijn schoenen al los te knopen en zei ik, vol afkeer, tegen m'n vader toen ik binnen was: "Hoe heb je dit in gods naam 34 jaar uitgehouden". Het was dus wel duidelijk dat een militaire carrière voor mij niet zou zijn weg gelegd. Cor Bakker, Valthermond (wordt vervolgd) De koningssloep bij de sloepenboot en de Zeedoksluis

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 10