Mijn jeugd vanaf 1929 t/m de oorlogsjaren van Wereldoorlog II (7) Als het in de zomer warm was moch ten we naar het zwembad 'Achter Dij- kie'. Dan stonden we al ruim voordat het open ging op de stenen trap tegen de muur om een kans te krijgen een eigen hokje te vinden. Als ze allemaal bezet waren moest je naar een groot hok met allemaal vreemde meisjes. Wij waren toch wel preuts opgevoed, bloot was taboe, in je nakie daar te zijn, daar hadden we geen zin in. De entree was drie cent en dan kon je een uur poedelen in het pierenbad. Het zwembad bestond uit drie delen. Omdat wij nog niet konden zwem men moesten we daar genoegen mee nemen, maar we vermaakten ons prima. Mies, die ouder was, mocht toen een weekkaart kopen en kon dan zes dagen s avonds een uur les krijgen en kon daarna goed zwemmen. Aan de overkant van het zwembad, dat was de achterkant van de dijk, waren lange trappen met gladde randen. Daar kon je zo lekker vanaf glijden. Wel zorgen dat je een stuk van een kartonnen doos kon bemachtigen om op te zitten, anders was moeder niet blij. Je droeg toen geen lange broeken en je kon je onderbroek behoorlijk slijten. In de vakantie mochten we ook wel eens naar het strand met ons vijven. Jantje in de kinderwagen met onder de bodem plaats voor een fles water, wat oude kranten en een zak pel- pindas. De afstand van de Langestraat naar Huisduinen was voor ons be hoorlijk lang en er leek dan ook geen eind aan te komen. Nog een bocht en nog een bocht, totdat de vuurtoren in zicht kwam. Gelukkig nog even. Het strand begon daar al en er was een betonnen pad langs tot aan het grote strand. Omdat we moe waren dach ten we slim te zijn en gingen naast het betonnen pad op het strand zit Ansichtkaart van het (toenmalige) nieuwe zwembad achter de Helderse zeedijk Schoolwedstrijden in het zwembad, juli 1939 ten. Kinderwagen van het pad getild en wij ons aan het uitkleden. Kwam er een boze meneer naar ons toe die vroeg of we geld hadden, want dit was een bewaakt strand en daar moest voor betaald worden. Er stonden ook van die badkoetsjes waar je je in kon verkleden. We hadden geen geld dus dropen we af, na alles weer te hebben ingepakt. Weer lopen en we waren het een beetje zat. Dus, bij het grote strand zochten we met een een plekje. Coen groef een kuil, maakte de krant nat in zee, rolde de fles wa ter erin en deed die in de kuil. Zo hadden wij dan later lekker koel water. Coen zag al gauw een paar vrienden en ging voetbal len. Mies wilde zwemmen en zo moesten Lotty en ik op kleine Jantje passen. Dat was niet de afspraak, want Jantje liep steeds weg en wij moesten hem weer zoeken. Enfin, alles bij elkaar werd het toch een fijne dag met kuilen graven en zandkastelen bouwen aan de vloed lijn, zodat het water later door alle grachten spoelde net zo lang tot het kasteel instortte. We kwamen dan ook bekaf thuis waar moeder ons in een emmer water afspoelde en we later in 103

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 9