schappen is hier vergaan, de St. Jacob, Gidion Stoven, Capitein Pater, Marse Veen, Taanman, Take Jansz. en Sint Catryn Sonken enz. De ellende was ongelooflijk groot; Noord-Holland wierde vervult met Weduwen en Weezen. De koopluiden, in de Plaats dat ze na de Beurs gingen, gingen na 't Hof om een Cessiebrief, in zomma, deeze Texelschade heeft veele Men- schen geruïneert." Moer-zee Volgens de Hollandse Mercurius van 1662 leden de Hollandse steden door een storm die 24 uur aanhield (28 februari) ongelofelijk veel schade en dat is een opheffing der Zeebaren tot hoog in de lugt, gelijk men 't Roode meer met de Israeliten schildert, alles met een stille lugt, en zonder wind, als een gewis voorteken van Tempeest en onheil. Den 5. December quam alhier in dit gewest zulken vreeslyken Stormwind en hooge Vloedalles met Donder en Blixem vermengtop de Helder spoelde wel 17 Huizen tot aan de (herberg) de Roode Leeuw toe weg de Dyk op Texel brak door bij 't Schild, zoodat de laagte gansch onder water stond. Het eiland Wieringen wierde midden deur gescheurt andere gingen te gronde. Burger van Schoorl begint zijn beschrijving als volgt: "1674. Den eerste Augustus, in den Avonstond, zag met uitter Zee opko men een sware donkere lugt, verzelt van vinnige Blixemstralen, door malkander kruislings en Sware Don derslagen: de 4 winden waiden gelijk uit alle hoeken, zijnde een zoort van een Orcaan (gelijk zij veel in Oost en West-Indiën hebben). De meeste menschen zulk weer ongewoon zijnde, kermden en riepen het schijnt dat den Jongsten dag voor handen is, storten vierige vurige) Gebeden uit kreeten en kermden, zagen niet vergingen diverse schepen. Op de rede van Texel werden 35 van de 53 schepen die er voor anker lagen losgeslagen en vergingen er vijf van de twaalf Bordeauxgangers. Merk waardig genoeg noemt Dirk Burger van Schoorl deze storm niet, maar gaat hij wel uitvoerig in op een in 1661 opgetreden zogenaamde Moer- zee, die hij óók in 1665 beschrijft: "Den 26. November zag men langs de Zeekust van Texel tot Ter Heide wederom een Moer-zee als eertijds, De 'Hollandia in het Landsdiep Windhoos Maar ook nu geen enkele mededeling over een scheepsramp op het Mars diep in de Chronyke van Medenblik en al evenmin bij de beruchte wind hoos in 1674, terwijl dit volgens de 17e eeuwse geschiedschrijver Pieter Valckenier (1638-1712) toch wel het geval was: er werden wel 17 schepen op het droge geworpen, schrijft hij, en anders dan een ontijdige dood voor handen." Door deze windhoos stortte niet al leen de Utrechtse Domkerk in elkaar, maar ook die van Purmerend, Hoog woud, Winkel en Hippolytushoef. Vooral in Hilversum, Amsterdam en in de Zaanstreek was aanzienlijke schade aan huizen, molens enz. Maar over schepen spreekt Burger van 101

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 7