Van het bestuur In ons vorig nummer meldde ik u dat het houten gebouw van de Groene Poolster in de Pasteurstraat op de no minatie stond om gesloopt te worden. Ik kan u mededelen, dat de gemeente Den Helder in januari een kijkdag heeft georganiseerd voor eventuele gegadigden die het gebouw over wil den nemen. Naar ik hoorde zat daar een serieuze kandidaat bij. Dus wel licht blijft het behouden. Natuurlijk heeft u allemaal de foto in het decembernummer gezien waarop Jan Bremer stond met in zijn han den de oorkonde ten teken van zijn erelidmaatschap. Eigenlijk is dat wel bijzonder, daar Co Zegel, de eerste voorzitter van de vereniging, tot nu toe de enige was. Jan is tijdens de afgelopen jaarver gadering benoemd tot erelid van de vereniging, omdat hij al vanaf de start betrokken is bij de redactie van ons blad, waarvoor hij sindsdien vele artikelen heeft geschreven. Maar niet alleen dat, ook publiceerde de vereni ging afgelopen november het dertien de boek van zijn hand. En die boeken gaan over het algemeen grif van de hand. Maar Jan is niet alleen voor onze vereniging van belang, maar ook voor de zusterverenigingen in de Noordkop. Ook voor hen verzorgt hij vele artikelen en boeken. Alphons Leijsen van uitgeverij Pirola zei in zijn toespraak tijdens de vergadering dan ook, dat zijn laatste publicatie 'Hel ders Erfgoed'het veertigste boek was van Jan Bremer. De onderscheiding is meer dan verdiend dus. Het boek 'Helders Erfgoed' is on danks de voor ons doen hoge prijs, zeer goed ontvangen. Zo goed zelfs, dat de gemeente Den Helder alle raadsleden van een boek heeft voor zien. Het is dan ook een standaard werk geworden over het in Den Hel fan de Vrij van de werkgroep video en geluid bezig met het digitaliseren van geluidsbandjes der nog aanwezige culturele erfgoed. Verplichte kost voor onze raadsleden dus. Het boek, in een oplage van 1100 stuks, is inmiddels, op een enkel exemplaar na, uitverkocht. In maart verschijnen twee boeken over Den Helder. Ten eerste, van uit geverij Kees de Graaf uit Hoogland, het boek van Han Wassink 'Zoeken in het licht van de vuurtoren'. Het boek gaat over zijn belevenissen in Den Helder vóór, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. Han Wassink heeft jarenlang les gegeven op diverse Hel- derse scholen. Tijdens de boekenweek komt het boek 'Den Helder van boven beke ken' uit. Het boek bevat een dertigtal KLM Aerocarta luchtfoto's van Den Helder uit de periode 1946 tot 1990. Op verzoek van de uitgever, 'V+W Collective' uit Hoogeveen, heeft uw voorzitter de foto's uitgezocht en heeft Rens Schendelaar de teksten verzorgd. Rens is nu overigens bezig met een boek over de geschiedenis van de Rijkswerf dat in 2012, als het Marinebedrijf zoals het nu heet 200 jaar bestaat, moet uitkomen. Begin januari hebben we een oproep in de Helderse Courant geplaatst om vrijwilligers te krijgen die de ongeveer 1000 geluidsbanden van Marinus Vermooten willen digitaliseren. De bandjes bevatten gesprekken met tal loze Nieuwediepers uit alle lagen van de bevolking over de meest uiteenlo pende Helderse onderwerpen. Op het stukje hebben vijf mensen gereageerd en die zijn ondertussen druk bezig. In het verleden is John Siebeling hiermee begonnen, wat uitmondde in 1700 gedigitaliseerde gesprekken. Dat heeft enorm veel tijd gekost en was ook een leerproces, want het bleek al snel dat de cd-roms die we gebruikten na een jaar de geest gaven. Met veel moeite is alles behouden gebleven. John is er inmiddels mee gestopt, waardoor het werk verslofte. Nu is men gelukkig weer met nieuw elan bezig. Het zat er al een tijd aan te komen, maar begin december vorig jaar was het dan zover. Het Regionaal Archief Alkmaar kwam de kranten wegha len. Zoals u wellicht weet heeft de vereniging het krantenarchief van de gemeente in beheer. Dit bestaat uit diverse Helderse Couranten vanaf ongeveer 1840 tot 1900 en die vanaf 1946 tot 2004. Een aantal jaren gele den hadden we al de jaargangen van het Vliegend Blaadje naar Alkmaar afgevoerd wegens de zeer slechte staat waarin deze verkeerden. Nu heeft men ook de kranten van 1840 tot 1900 mee genomen om te digitaliseren. Het ziet er niet naar uit dat ze nog terugkomen bij de vereniging, want in Alkmaar komen ze in een geconditioneerde ruimte te liggen en die hebben we in Den Helder niet. Maar de kranten zijn straks wel allemaal voor iedereen digi taal via internet te raadplegen. Maarten Noot 98

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 4