rakter terug gaat geven. De doorsnij ding van de coupure in de Liniedijk krijgt een gemetselde omlijsting. Het volgend jaar is de zijde van het Churchillpark aan de beurt, of niet? De 'Dorus Rijkers' lijkt ook aan de beurt. De Stichting Nautische Mo- De 'Dorus' in de ban numenten wil dat de eerste Helderse motorreddingsboot, gebouwd in 1923, uit de Museumhaven vertrekt. Zonder te beweren dat de schipper/ eigenaar eenvoudig op koers te hou den is, mag dat toch niet gebeuren. Deze boot hoort in Den Helder en verdient een nauwgezette restaura tie tot vlaggenschip. Multinationals maken gebruik van 'vijandige overna mes'. Idee? Over vlaggen gesproken. Het comité '100 jaar Julianadorp' komt op stoom. De voorbereidingen voor het feest zijn in volle gang. Een decemberca- Het Studiehuis de volgende in de reeks deau bij uitstek is de Julianadorper vlag. Voor de symboliek hoeft men niet diep te graven: de Helderse vlag met boven en onder een groene baan. Jammer dat het koningshuis op het feestje verstek laat gaan. Gedeputeerde Rinske Kruisinga wil ook wel eens rammen. Aan haar de eer om de eerste beuk uit te delen aan het Studiehuis. De sloop maakt de bouw van 130 appartementen en/of een molen mogelijk. Volgens stads dichter Joop Leibrand zit de sloop- zucht ons onmiskenbaar in de genen. "Kaalslag is hier de maalstroom van de tijd." De vrouwen van Michiel de Ruyter kijken niet begrijpend toe. De spanning rond het bouwen in het stadshart wordt opgevoerd. De woningen aan het Molenplein zullen duurzaam zijn, krijgen - als het aan een groep raadsleden ligt - energie uit het asfalt van de N250, voor hun deur. De huizen worden ook nog eens vo gel- en vleermuisvriendelijk gebouwd. De Hospice is in korte tijd niet meer weg te denken uit de Helderse samen leving. Door de toenemende vraag moet er een vijfde gastenkamer bij komen. Tijdens de verbouwing biedt zorgcentrum de Lichtboei voor drie maanden gastvrijheid. Het jaar 2008 sluit in mineur. Burge meester Hulman beleeft persoonlijk een kredietcrisis. Terwijl veel van zijn ambtsgenoten op de lange lat ten staan, hangt heer Hulman eraan. Wethouders en een deel van de frac tievoorzitters doen bijna als minister Bos en steken hem de reddende hand toe. De heer Rijnten veronderstelt dat de aandacht zich wel zal verleggen van de reddingsactie naar 'iemand die van zijn fiets valt'. Uiteraard valt die opmerking verkeerd bij de inwoners. Al snel blijkt dat de voorgenomen hulp voor de burgemeester met terug werkende kracht a raison van 3.200 per maand niet alleen 'the talk of the town' is. Het wordt landelijk nieuws. Waarom krijgt de één hulp, en verlie zen anderen hun hele hebben en hou den onder de druk van twee hypothe ken. Zelden zal de financiële positie van een burgemeester voorwerp zijn geweest van een brede maatschappe lijke discussie. De burgemeester is be noemd door de Kroon (koningin en kabinet). Het rijk bepaalt zijn rechts positie, zijn salaris en toelage, enz. De gemeente mag alleen betalen, of meer? Hoe deze, vooral persoonlijke tragedie van de heer Hulman en zijn partner, afloopt? Medio januari staat de steunverlening op de agenda van de gemeenteraad. Zoals altijd volgt op financiële problemen huiselijke twist. Ook in het stadhuis. Bij gewone men sen draait het uit op een scheiding De kunstijsbaan, voor de 6e keer op gebouwd op het Julianaplein, krijgt op de zondag een speciale kinderoch tend. Daarmee krijgen kinderen de gelegenheid veilig rond te krabbelen. De kunstijspret zal eindigen op zater- (Natuur)ijspret in de Schooien dag 3 januari. Gelukkig neemt koning Winter op tijd het stokje over. Na openstelling van de ijsbaan in Juli anadorp volgt die aan het Nieuwland op 30 januari. Er ontstaat een ware run op nieuwe schaatsen. Met veel plezier stort jong en oud zich, soms letterlijk, op het ijs. Willem van der Paard 127

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 33