moet exact op die locatie worden gebouwd. Of het gebouw nu overeen komsten laat zien met de ontwerpen van Dudok of niet, de goegemeente vindt het lelijk en over smaak valt niet te twisten. Zij, de goegemeente, gaat op 24 oktober weer gratis compost scheppen bij VOF 't Oost aan de Oos- toeverweg 9, van acht tot vier uur. Eind oktober vindt de introductie plaats van 'Rijkswerf Willemsoord, Transformatie van een industrieel monument', een rijk geïllustreerd boek waarin de restauratie nauwgezet wordt beschreven. Het unieke erfgoed blijft overschaduwd door wanhopig zoeken naar geldelijk gewin. In 2007 'draait' BV Willemsoord met een tekort van 400.000. Wat een geluk dat de gemeente uiteindelijk garant staat. Oud-directeur van de rijksdienst Monumentenzorg Assel- bergs woont op 21 november de offi ciële presentatie bij. Hij spreekt waar schuwend "Geen avonturen beginnen op Oude Rijkswerf." Weet hij dat het feest al lang is begonnen. De samenleving kent gedwongen ontruimingen sinds jaar en dag: men sen die niet aan hun huur- of aflos singsverplichtingen kunnen voldoen, worden uiteindelijk op straat gezet. Jarenlang hielp de gemeente bij het in bewaring houden van de inboedel, in afwachting van betere tijden. Per 1 januari 2009 zal de gemeente daar mee stoppen: geen taak van de lokale overheid, tenminste als die overheid dat zelf beslist. Dat is het geval. Licht puntje, de gemeenteraad besluit op 27 oktober aan personen en gezinnen die weinig inkomsten hebben 50 uit te keren, voor de feestdagen. Met een mooi stilleven, twee sinaas appelen, afgedrukt op de voorpagina van zaterdag 25 oktober, neemt pers fotograaf Michel van Zwieten afscheid van de Helderse Courant. Hij gaat een commerciële koers varen, net als de krant. Die dag blijkt 'onze' Anton Pieck geen 'Pieck' te hebben nagelaten in zijn geboortehuis aan de Konings traat. De niet onverdienstelijke muur schildering, met druivenplukkers, zal de daar eens wonende wijnhandelaar hebben laten aanbrengen. Met de feestdagen in aantocht zijn de koopzondagen al vast gepland. Wel staat het fenomeen koopzondag on der druk. Landelijk drukt de zondags heiliging van de ChristenUnie sterk op het kabinetsbeleid. In onze stad is het de vrijblijvendheid. Als meer dan de helft van de winkeliers niet mee doet, is de lol er voor het winkelend publiek snel af. Aan het eind van de maand gloort er perspectief voor de stad. 'Den Helder moet fuseren', althans dat beweren gemeentebestuurders. Ongetwijfeld gaan zij voor Groot Helder door sa men te gaan met Wieringen, Anna Paulowna en het grootste deel van de Zijpe. Met deze dorpen erbij krijgt Den Helder nog meer invloed in 'Haarlem' en 'Den Haag'. De concrete voordelen zijn een-twee-drie niet zo duidelijk. Uiteindelijk krijgt de nieuwe gemeen te minder geld te besteden. November In de eerste week van november stelt de gemeenteraad de begroting vast. Jarenlang is er gesproken over het veiliger maken van de Langevliet. Het college heeft de raad toegezegd 'met voortvarendheid' een tijdelijke maat regel te treffen: in het voorjaar van 2009 wordt het een zestig kilometer weg. Niets gaat boven veiligheid. Wel heeft elke maatregel nadelige effecten en daarom is het laatste woord over deze oplossing nog niet gesproken. Wat heet, een dag later al zegt de On dernemers Federatie Julianadorp: niet doen! Zestig kilometer vertraagt het verkeer en maakt de verbinding met de stad minder snel. Anders gezegd, Schagen komt nog dichterbij. De poli tie velt een Salomonsoordeel: 70 kilo meter plus flitspalen. Iedereen is blij. Nog sneller zullen de achttien jaar oude luifels in de Spoorstraat en Ko ningstraat worden verwijderd. De winkeliers willen geen geld steken in nieuwe. Toch is het laatste woord evenmin over de luifels gesproken. Bij regen en wind weten de verblijfstoe- risten en masse de beschutting van deze winkelstraten te waarderen. Wat zal het gezellig druk worden in de Kroonpassage. De Olympische Spelen hebben in po sitieve zin hun nawerking in Den Hel der. Schagenaar Ruben Houkes, de ju doka die in Beijing een bronzen plak won, geeft les aan zes- en zevenjarige kindertjes van scholen in Nieuw Den Helder. Natuurlijk willen de kinde ren zelf in actie komen en daarvoor schudt Ruben een fantastisch spel uit zijn mouw, nl. het Japanse tenenspel. Probeer eikaars grote teen te pakken. Judoclub Dun Hong heeft zo haar sport op bijzondere wijze gepromoot. Om bij basisschoolleerlingen te blij ven, wat weten zij wel en wat niet? Regelmatig duiken er berichten op over hun slechte rekenvaardigheden, of slechte taaiprestaties. Verrassend is hun kijk op de Amerikaanse verkie zingsuitslag: "Obama wil geen oorlog, gaat snel de soldaten uit Irak halen, heeft uitstraling, McCain is te oud." Ongetwijfeld is dit aangeleerd, maar dat is rekenen ook. Op 12 november presenteert 'onze' historicus Jan Bremer zijn nieuw ste boek Helders Erfgoed tijdens de jaarvergadering van de Helderse His torische Vereniging. Jan is een nauw keurige schrijver, én verteller pur sang. Die eigenschappen maken de nu tot erelid van de Helderse Histori sche Vereniging benoemde auteur zo uniek. Dat er nog vele boeken mogen volgen. Sinds het rookverbod in horeca gelegenheden is roken in. Zijn pijpro- kers- en sigarenrokersgilde gelegen- heidspaftërs in de marge, daar buiten wordt het ernst. In cafés en bars wordt binnen en buiten geklust: ter rassen schieten als paddenstoelen de grond uit, compleet met verwarming. Binnen worden afscheidingswanden opgetrokken. Een derde groep is niet zenuwachtig te krijgen; die wacht de 124

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 30