Wandelen in Den Helder (13) Doet me in de Beatrixstraat een oude schoolkameraad ontmoeten waarmee je ogenblikkelijk over vroeger begint te praten. Hoe gezellig en leuk het allemaal was. Nou ben ik me er van bewust dat we dat "vroeger" hier en daar wel een beetje zullen idealiseren, maar het doet je goed om alles nog eens op te halen. Weet u, dat praten over het oude, is prettiger dan het kijken naar het nieu we. Zon nieuwe wijk, die daar mid den in je stad verrijst doet je eigenlijk niets. Dat is zacht gezegd, het doet je eigenlijk meer verdriet dan plezier. Als zo'n wijk straks klaar is en je loopt vergelijking vinden, maar dat mogen ze van mij. Ondanks de ouderdom van veel van de huizen en de armoede die er hier en daar heerste, was de Oude Helder voor mij een hardstikke fijne buurt. Ik heb er niet gewoond. Ik heb al eerder gezegd, ik kwam uit de Vroonstraat- buurt. Maar toen ik veertien was, had ik in de Oude Helder een krantenwijk. En ik heb nu nog het gevoel dat de zon nergens zo warm scheen als in de Oude Helder. Je zag daar de warmte van de dakpannen trillen en de zon zag je schitteren in de vele dakramen. mijn gedachten in dat oude stadsdeel terug kan keren. Nu ik ouder ben verbaas ik me er eigenlijk over, dat er vroeger geen kunstenaars zijn geweest die bepaalde delen van dat oude stadsdeel op een schilderij gezet hebben. Ach, mis schien zijn ze er wel, maar weet ik het gewoon niet. Als ik er nog eens wat van zie, dan is het op oude ansichtkaarten. Jammer dat we vroeger de winkels van Prins en de Rokende Amerikaan niet leeg gekocht hebben aan ansichtkaarten. Maar ja, hoe denk je als kind? Eigen lijk denk je helemaal niet, want zor- De paardenmarkt in Oud Den Helder Toch waren er wel kunstenaars bezig met oud Den Helder. Rechts een werkstuk van B. Goes van de Schapensteeg en de Kooisteeg er door, dan doe je als oud Nieuwe- dieper toch niets anders dan denken, waar ben ik nou ongeveer en wat stond hier vroeger? Dat heb ik ook nog steeds als ik door het nieuwe Oude Den Helder loop. Wat vind je in zo'n nieuw stadsdeel nou nog terug van de gezelligheid van vroeger? Weet u, ik vond de Paardenstraat veel gezelliger dan bijvoorbeeld de Willem Barentszstraat. Nou zullen een hoop mensen dit misschien een belachelijke Als het zo warm was, dan zag je de wrattenbijters door de straten vliegen. Hoe die grote, bruine libellesoort aan de naam wrattenbijter kwam weet ik vandaag nog niet. Maar je moeder zei dat ze zo heetten en dan nam je het zonder twijfel aan. Hoe ik trou wens plotseling in mijn gedachten die beesten zie vliegen dat is me ook een raadsel, want ik heb jaren niet meer zo'n beest gezien. Maar misschien komt het wel omdat ik zo intens met gen had je niet, die liet je aan je vader en moeder over. Je dacht er helemaal niet aan, dat er nog wel eens wat kon veranderen in je leven en in de stad waarin je woonde. Je had trouwens geen centen om zoveel ansichtkaarten te kopen als je het gewild had. Ik noemde nou wel een paar, voor die tijd grote winkels op, maar in iedere winkel kon je ansichtkaarten kopen, of je nou in de Paardenstraat of waar ook kwam. Misschien wel bij Van der 118

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 24