was. Die zat overigens duidelijk met de situatie in z'n maag, want we gin gen meestal bij mij thuis koffiedrin ken en hij zag dit al in gevaar komen als zijn opmerkingen verder dan onze oren zouden komen. Wat natuurlijk pas veel later gebeurd is. Hij had toen echter het tijdelijke al met het eeu wige gewisseld. De fa. Feij was een van de bedrijven die erg veel werk verrichtten voor de rijksgebouwendienst waarvan het kantoor gevestigd was aan de Bui tenhaven, direct rechts als je van het Ankerpark kwam. Opzichters die ik me nog kan herinneren waren de heer de Buitenhaven en verschillende an dere gebouwen. We werkten natuurlijk overal en je kon bijvoorbeeld lange tijd op het KIM aan het werk zijn terwijl je ook regelmatig werk moest verrichten aan de woningen die in het Paleis waren ondergebracht. Daar woonden links de commandant van het KIM, rechts die van de rijkswerf en daartussen de commandant zeemacht Nederland en bij allemaal was wel eens iets te repareren. De werkzaamheden die voor de rijksgebouwendienst verricht werden waren van velerlei aard en je kwam aanwezig waar zondaren( adelbor sten), die met verzwaard of streng arrest gestraft waren, hun (vrije) tijd in doorbrachten. In die tijd is het gebeurd dat een van de loodgieters, Freek Gorter, die vrijwel altijd voor de rijksgebouwen dienst werkte, samen met een jongen onder de vloer leidingen moest ver anderen. Freek en zijn maat gingen, gewapend met een looplamp, op stap onder de vloer. Wie schetst hun ver bazing, overgaand in ontzetting, toen ze daar een vrijwel verdroogd lijk van een adelborst aantroffen die zich, zo bleek later, enige jaren daarvoor een Van Leeuwen, die later volgens mij hoofd van de rijksgebouwendienst in Den Helder is geworden en de heren Luders(?en Kuperus. Zij waren belast met het toezicht op de onder- houds- en uitbreidingswerken aan de verschillende gebouwen zoals het Paleis, het KIM, de ziekenboeg die later is afgebrand, en de kazerne van de mijnendienst aan de Bassingracht, de marienekantine 't Huys Tijdtver- drijf, de onderzeedienstkazerne aan Docenten in bespreking. Staande, van l.n.r. lest en Zegel. Zittend van l.n.r. mej. Treffers, Veth, mej. Van Es en Uipkes dan ook overal terecht, van het dak tot de kelders van allerlei gebouwen. Het was toen bijvoorbeeld nog zo, dat er op de zolder van het KIM grote voorraden water lagen om de druk in het leidingsysteem te handhaven. Een methode die onderwijl allang niet meer wordt toegepast. Verder waren op de zolder nog een paar cachots kogel door het hoofd had gejaagd en sindsdien als vermist te boek stond. Freek wist, als geen ander, dat hij een belangrijke ontdekking had gedaan en stapte zonder er verder over te praten direct naar de commandant van het KIM, waarvan hij meteen zwijgplicht kreeg opgelegd. Overigens hielp dat weinig, want zo'n zaak lijkt wel vleu- 115

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 21