Mijn herinneringen aan Den Helder (2) Mijn vader komt terug Op een avond werd ik ineens uit mijn bed gehaald en naar de woonkamer gebracht. Met mijn slaperige hoofd werd ik op de tafel gezet en zag ik een man die de trekken en het uni form had van de man op de foto's, die mijn moeder me regelmatig onder de ogen had gehouden. Ik kwam tot de conclusie dat dit mijn veel besproken vader moest zijn. Dus zei ik tot ieders tevredenheid meteen 'Papa'. Ik bleek goed te hebben gegokt want het was inderdaad mijn vader, die onderwijl als instructeur in een op leidingskamp voor oorlogsvrijwil ligers bij het Engelse Ipswitch werkte. Hij was met een motortorpedoboot meegelift naar Den Helder en bracht plunjezakken vol heerlijkheden en, voor ons, luxe goederen met zich mee. Zaken als gecondenseerde melk, chocolade en soorten fruit, die ik van mijn leven nog maar weinig gezien had. Ik kan me ook nog blikjes herin neren met het merk OXO erop die, naar ik vermoed, een soort corned- beef als inhoud hadden. Maar ook an dere zaken, zoals fietsbanden. Hij had gehoord dat die in Nederland niet te krijgen waren. Waarin hij natuur lijk gelijk had. Verder natuurlijk een enorme hoeveelheid sigaretten die door mijn grootvader - die al jaren genoegen had moeten nemen met de zogenaamde eigenteelt - als een ge schenk uit de hemel werden aanvaard. Na een aantal maanden werd mijn vader overgeplaatst naar een mij nenveger die, samen met meerdere mijnenvegers, eerst vanuit Vlissingen de waterwegen langs de Nederlandse kust van mijnen moest zuiveren. Hij kwam daardoor ook, ondanks het nog gebrekkig functionerende openbaar vervoer, af en toe thuis in de weekenden. Hoewel, als je het ach teraf bekijkt, de toenmalige marine duidelijk wat roekelozer met haar personeel omsprong dan dat tegen woordig het geval is. Het scheelde dan ook maar een haar of hij was vrij snel weer naar Indonesië gestuurd. Hij wist het Bureau Plaatsingen er na enig heen en weer gepraat uiteinde lijk toch van te overtuigen dat hij na ruim zes jaar weg te zijn geweest nu toch wel enige tijd in de nabijheid van zijn gezin moest blijven. Hij werd op fort Erfprins geplaatst waar hij bij de bewaking van de daar geïnterneerde leden van de NSB, de krijgsgevangen Duitsers en aanverwante organisaties, werd ingedeeld. Naar de Koningsweg Onderwijl werden er pogingen ge daan om weer op ons zelf te gaan wonen. Dit lukte na enige maanden. We kregen een huis toegewezen aan de Koningsweg (de tegenwoordige Jacob van Heemskerckstraat). Voor de kinderen in die straat een echt eldorado want het was, met de Singel, een van de weinige straten die in de nabijheid van het gesloopte Oude Helder overeind waren gebleven. Ook stond er nog een kazernencomplex recht tegenover onze voordeur en niet te vergeten het zogenaamde Kleding magazijn dat, zover ik weet, een oude Marechausseekazerne was. Weliswaar was het Oude Helder verboden ge bied, maar daar trokken wij ons als kinderen niet altijd iets van aan. Want tussen de puinhopen waren erg veel Politieke gevangenkamp op fort Erfprins (beeldbank HHV)

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 9