Van het bestuur Als u dit leest is onze vernieuwde website eindelijk weer in de lucht. Het een en ander kostte veel meer tijd dan was verwacht en in de komende periode zullen nog zeker enige dingen moeten worden bijgesteld. Dankzij DTO Defensie Telematica Orga nisatie), die een personeelslid gratis beschikbaar stelde om de website op nieuw op te zetten, beschikken we nu weer over een modern internetgebeu- ren. De leiding van DTO is dan ook door ons op passende wijze bedankt. Op de laatste jaarvergadering in no vember 2007 kon ik u melden, dat we waarschijnlijk het fotoarchief van Dick van Loon zouden krijgen. Wij hebben het archief inderdaad van de familie gekregen. John Siebeling, die vroeger bij van Loon als fotograaf heeft gewerkt, heeft ondertussen een begin gemaakt met het doorworstelen van het archief, dat uit duizenden ne gatieven van gebeurtenissen, portret foto's en huwelijksfoto's bestaat. Dit archief wordt overigens niet openbaar toegankelijk. In april hebben we op onze uitno diging burgemeester Hulman op bezoek gekregen in onze bibliotheek en archiefruimte. Bij deze gelegenheid hebben wij hem gevraagd of hij bereid zou zijn om beschermheer van onze vereniging te worden. De heer Hul man heeft dit verzoek aanvaard. Uw voorzitter heeft afgelopen zomer gesprekken gevoerd met de gemeente Den Helder over het van de hand doen van zowel de kerktoren in de Lorentzstraat, als de Maranathakerk. Beiden zijn een blok aan het been van onze vereniging. De eerste kunnen we echter pas kwijt als er overeenstem ming is tussen de HHV, gemeente en kerkbestuur. Zolang het kerkbestuur nog niet weet wat er moet gebeuren met de kerk zelf, kunnen wij ook geen stappen ondernemen. De Marana thakerk kost ons meer dan dat hij opbrengt, zodat we ook geen geld opzij kunnen zetten voor gedegen on derhoud. Inmiddels heeft de Stichting Peuterplezier, die al gebruik maakt van het gebouw, aangegeven de kerk te willen overnemen. Er bestaat echter ook de mogelijkheid dat de gemeente, die al juridisch eigenaar is, de kerk claimt. We wachten af. Noteert u vast dat de komende jaar vergadering plaats vindt op woensdag 12 november in de Vredeskerk. Jan Bremer zal dan zijn boek over het Helderse Erfgoed presenteren. Op vrijdag 21 november daaropvol gend wordt het boek over de restaura tie van de Oude Rijkswerf gepresen teerd in gebouw 39. 's Avonds wordt in het zelfde gebouw speciaal voor de leden van de HHV door Dirk Reitsma een lezing over dit onderwerp ge houden. Die avond kunnen de leden het prachtige boek met hoge korting aanschaffen. Tot het eind van het jaar wordt er in het Marinemuseum, om precies te zijn op de Schorpioen, een ten toonstelling gehouden over het leven van Chef Kreuger. Deze bekende Helderse fotograaf en later uitbater van Dennenheuvel, heeft in de Eer ste Wereldoorlog voor de marine de luchtfotografie op poten gezet. Naar aanleiding van de tentoonstelling is het boek 'Chef Kreuger, fotograaf in opdracht van de Koninklijke marine' door Aprilis uitgegeven, met ISBN- nummer 978 905994 153 3. Zeer aan bevolen. Maarten Noot In memoriam Maarten Bakker Op 3 juni overleed Maarten Bakker, na een slopende ziekte. De dag ervoor was hij 59 jaar oud ge worden. Maarten was een fijne, stille vriend, die altijd voor je klaar stond. Hij bouwde in de afgelopen jaren een enorm archief op over de geschiedenis van de Rijkswerf, vol foto's, bouwteke ningen, plattegronden, boekwerken, stamkaarten, enz. Als je hem bijvoor beeld vroeg naar het bestek van de Lange Jaap, wist hij het meteen te vin den. Ook liet hij je allerlei archiefstuk ken zien waar we dan bij gelegenheid toch wel eens over moesten schrijven in Levend Verleden. Zijn archief, dat zich op de Oude Rijkswerf bevindt, is dan ook van zeer grote betekenis voor de ge schiedschrijving van Den Helder en in het bijzonder van de Rijkswerf. Samen met Maarten hebben we enige jaren geleden het boek 'Aan boord alles wel' geschreven. Iedere keer weer vond hij in zijn archief wat bijzonders voor het boek. Zelf was hij al enige jaren bezig met het vervolg op 'Herstelplaats voor 's Lands vloot', zijn eerste boek over de Rijks werf. Hij had dat tweede deel graag willen afmaken. Ook reisde hij stad en land af met Graddy Boven voor de tentoonstelling en het boek over Chef Kreuger. Ook dat eindresultaat mocht hij niet meer zien. Het verlies voor zijn familie is groot en dat geldt ook voor ons. Maar zoals tref fend verwoord was op de rouwkaart: "Het boek is uit, de historie blijft". 2

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 4