WA f TWEE BROERS DRIE LEVENS Boekbespreking (2) Twee broers. Drie levens Henri Anton Pieck Henri Anton Pieck Auteurs: Paul Arnoldussen en Hans Olink "De verweerde koperen plaat aan hun geboortehuis aan de Koningstraat 82 te Den Helder vermeldde jarenlang slechts één naam: 'De tekenaar, il lustrator, schilder en graficus Anton Pieck werd op negentien april 1895 geboren in dit pand toen nog be woond als Koningstraat 36'. Het was een zekere verdraaiing van het verleden, hoe begrijpelijk ook, Anton was de bekende kunstenaar, de man die naam had gemaakt met kerstkaarten, kalenders en niet te ver geten De Efteling. Hele volksstammen hadden zijn werk in de huiskamer of op de wc hangen. Daar kon zijn tweelingbroer Henri niet tegenop, al tekende hij minstens zo goed als zijn beroemde broer. Zijn leven speelde zich buiten de publiciteit af. Lange tijd wond niemand zich op over het ontbreken van Henri's naam op de plaat. Totdat een bewonderaar, Cor Labohm, een tentoonstelling organiseerde over het werk van de minder bekende tweelingbroer. La bohm had Henri Pieck leren kennen in concentratiekamp Buchenwald, waar Pieck tijdens de Tweede We reldoorlog gevangen zat. Labohm, als tolk in dienst van het Amerikaanse leger, behoorde tot zijn bevrijders. Hij was meteen gecharmeerd van de man die na drieënhalf jaar gevangenschap ongebroken leek. De mannen maak ten elkaar maar enkele weken mee en hebben elkaar daarna ook nooit meer ontmoet. Maar Labohm kocht wel de set met indringende tekeningen uit het kamp die Pieck kort na de oorlog publiceerde en hij zorgde ervoor, dat ook Henri's naam een plaats kreeg op de gevel van hun geboortehuis. Beide broers leven er nu ge zamenlijk voort op een nieuw, weerbestendige metalen plaat." Met bovenstaand citaat begint het boek van Paul Arnoldussen, redacteur bij het dagblad Het Pa rool en VPRO radioma ker Hans Olink over de Helderse tweelingbroers Pieck. Een boek met de intrigerende titel 'Twee broers. Drie levens.' Het werk van de ene broer, Anton, kennen we alle maal. Het roept de sfeer op van een ver verleden, een romantisch verleden meestal. Oude gevels, pleinen, gaslantaarns, uithangborden, huizen, boerderijen, kastelen. Talloze tekeningen, etsen, schilderijen van oud-Hollandse stadjes vooral. An ton was vooral geliefd bij het grote publiek dat niet met 'kunst' is op gevoed. Voor anderen was hij een 'koekblikkunstenaar'. Over het leven van Anton is veel geschreven, zijn talloze boeken en boekjes verschenen, het een nog fraaier en uitvoeriger verlucht met zijn tekeningen dan het ander. Over Anton staat er dan ook niet zoveel nieuws in dit boek, al heb ben de auteurs dan ook nog zoveel onderzoek gedaan. Zelfs een artikel getiteld 'De Helderse jaren van Anton Pieck' in het blad 'Levend Verleden' (december 2001) van de H(elderse) H(istorische) V(ereniging) is hun blijkens de opgave van gebruikte lite ratuur niet ontgaan. Wat hun helaas wel is ontgaan, is dat de door Henri VS?' P&tyL ARNOLDUSSEN HANS OLINK i JriKsL UITGEVERIJ BAS LUBBERHUIZEN Voorkant omslag van Twee broers. Drie levens Pieck in concentratiekamp Buchen wald gemaakte tekeningen, onder andere van de Helderse burgemeester Govert Ritmeester enkele jaren terug door de HHV opnieuw uitgegeven zijn. Des te spijtiger omdat deze op zich inderdaad goed gemaakte te keningen, slecht verkocht zijn zodat de vereniging nog met een vrij groot aantal fraai uitgegeven sets is blijven zitten. Het zal duidelijk zijn: dit nieuw verschenen boek met heel veel mooie foto's en illustraties van het werk van beide broers, gaat vooral over Henri Pieck. Eigenlijk is het boek in de eerste plaats een hommage aan de nagenoeg onbekende Henri, die zeker zo'n groot tekentalent bezat als zijn zo bekende broer Anton. Henri had hetzelfde talent voor tekenen en schilderen, 46

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 48