in 1886. Jaarsma was lid van de 'Goede Bedoeling' met vlagnummer H10. Het is niet bekend of het college tot uitke ring is overgegaan. De Collegevlag was een vlag van 3 bij 2 meter, geel, met onder en boven een rode rand, met in de bovenhals in het zwart de letter H en in het midden van de vlag, eveneens in zwart, het num mer van de kapitein. Zoals afgebeeld is het de vlag van kapitein C.Krijnen met nummer H6. Een afbeelding van de 'Librai het schip waarop hij voer - eerst als kapitein, later als kapitein eigenaar - heeft in 1981 in de Blauwe Wimpel gestaan. Het is de enige be kende afbeelding van een schip met de Helderse collegevlag. Helaas weet de familie niet waar het schilderij is gebleven. Het schip is in 1892 op de westkust van Jutland vergaan. Een straatnaambordje 'Libravej' herinnert daar ter plaatse nog aan. Een ander lid was de in die tijd beken de Helderse kapitein/reder Simon van der Woude, eigenaar van de bark Bar- singerhorn en geldschieter van de Hel derse visafslag. Hij voerde aanvankelijk vlag Hl9, maar vanaf 1880 vlag H3. De 'Goede Bedoeling' was net als andere colleges voorstander van goed zeevaartonderwijs. Zo richtte het col lege zich in 1878 tot de gemeenteraad van Den Helder "houdende ondersteu ning van 't verzoek om bij het Rijks- en Provinciaal bestuur aan te dringen op het verleenen van subsidie ten behoeve der Zeevaartkundige School van de heer A.J. Leijer alhier". De voorzit ter van de raad antwoordde dat men er wel belangstelling voor had, maar dat een dergelijk verzoek drie jaar eerder door Gedeputeerde Staten was afgewezen. Blijkbaar bleef deze zaak spelen, want volgens een bericht in de Helderse en Nieuwedieper Courant van 2 november 1884, pleitte A.J. Leijer, leraar wis- en zeevaartkunde, er bij de Helderse gemeenteraad weer voor om een rijksbijdrage voor de zeevaartschool aan te vragen. Dit keer ook weer gesteund door de 'Goede Bedoeling'. Het Helders Zeemanscollege ont plooide ook economische activiteiten, want volgens de Helderse en Nieuwe- H 6 dieper Courant van 30 april 1879 had het een adres verzonden aan de Twee de Kamer "waarin werd aangedrongen op vermindering van loodsgelden voor de koopvaarders-houtvloot, als zijnde die te zwaar op den geringen omvang der vracht, in tegenstelling der groote vaart". Het is zeer eigenaardig dat de 'Goede Bedoeling' is opgericht in het jaar dat het Noordzeekanaal werd geopend en de neergang van de Helderse haven in gang werd gezet. Verder is het ook opmerkelijk dat veel leden/kapiteins, zoals T. Jaarsma, tevens lid waren van het Schiermonnikoger Zeemanscol lege 'De Herkenning'. Bij de oprichting werden 26 kapiteins lid. In de jaren '80 van de 19e eeuw steeg dit aantal tot 39, waarna het langzaam afnam. Bij het ter ziele gaan van het college in 1893-'94 had men nog 22 leden. Bijna alle kapiteins voeren voor rederijen, gelegen aan of nabij het Noordhollands Kanaal, zoals Brantjes uit Purmerend en Smit uit Barsinger- horn. En voor de Helderse rederijen zoals de gebr. S. van Gijn, M. van Neck,L.W.F. Oudenhoven, Riessel- mann enz. Het Helders Zeemanscollege had ook donateurs, die we nu sponsors zouden noemen. Tot 1886 is daar niet zoveel over bekend, want pas vanaf 1887 worden ook de donateurs in de zeemansalmanak ken genoemd. Daar waren di verse Helderse rederijen onder. Verder de firma Tinkelenberg van de werf de Last drager, slagers als De Beurs en Van Gelder, als ook J. Hoogenbosch, de schoenhandelaar en de bekende grootgrondbezitter en bakker Jan Ver- faille, tevens leverancier van zandbal- last voor de schepen. Verder waren er enige donateurs uit andere steden als Amsterdam, Purmerend en Zaandam. Ook deden buitenlandse donateurs mee, vooral uit het Zweedse gedeelte van de Botnische Golf, waarschijnlijk omdat er uit die streek veel hout werd vervoerd via Den Helder naar de houtzaagmolens langs het Noordhol lands Kanaal. De 'Goede Bedoeling' is vermoedelijk in 1893 opgeheven. In de almanakken van 1894 komt het college niet meer voor. Helaas hebben we tot nu toe in de kranten geen vermelding over de opheffing kunnen vinden. De gehele publicatie omvat ongeveer 80 pagina's, met overdrukken van de diverse zeemansalmanakken, lijsten van reders, donateurs en de kapiteins met hun levensloop en schepen. Voor geïnteresseerden te bestellen bij uw voorzitter. Kosten €10,00. Maarten Noot 45 De collegevlag van kapitein C. Krijnen

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 47