Boekbespreking (1) Helders Zeemanscollege'Goede Bedoeling' Al in de 14e eeuw waren er zgn. schippersgilden, beroepsverenigingen voor schippers, die de economische en sociale belan gen van deze beroepsgroep behartig den. Ook werd er aandacht besteed aan verlies van het schip, de lading, of het in slavernij belanden van de zee lui. Zo ontstonden de zo genoemde 'slavenkassen'. Een bekende slavenkas is die van Zierikzee, overigens nu nog steeds bestaand als culturele instel ling, die geld uitkeerde voor het vrij kopen van de Nederlandse zeelieden in slavernij. Alleen, het verzekeren van de levens van de zeevarenden en die van hun vrouwen en kinderen was niet moge De hoofddoelstelling van het college was dus de zorg voor de nabestaan den van omgekomen zeelieden. De meeste andere colleges hadden daar voor een apart pensioenfonds. Er zal echter niet veel kapitaal bijeen gebracht zijn, daar het Helders college slechts 17 jaar heeft bestaan. Hierdoor waren de gelden nooit toereikend voor eventuele uitkeringen. Kapitein T. Jaarsma bijvoorbeeld, de vader van loods H.A. Jaarsma, de be kende zeeschilder, overleed aan boord van de 'Willem Eggerts' in Soerabaya De 'Willem Eggerts', kapitein T. Jaarsma Ieder zeemanscollege had een eigen vlag en daarbij had iedere kapitein die lid was een eigen nummer. Deze vlag met nummer werd in een van de masten gevoerd, zodat men al van verre kon zien wie de kapitein was. Ledenlijsten werden in de zeemansal manakken gepubliceerd, met de naam van het schip en vlagnummer. Het Helders Zeemanscollege 'Goede Bedoeling' werd volgens de Helderse Courant van 12 april 1876 in de pe riode tussen 3 en 8 april 1876 opge De heer S.Parma heeft al veel publi caties op zijn naam staan over diverse zeemanscolleges in den lande. Hij had echter nooit iets kunnen vinden over het Helders Zeemanscollege. In de Blauwe Wimpel van 1981 staat zelfs: "Van dit college is bijzonder wei nig bekend. Zelfs niet wanneer het is opgericht, noch wanneer het ter ziele is gegaan". Totdat Parma in contact kwam met uw voorzitter. Er wa ren wel degelijk enige historische gegevens bekend van dit college, alles vermeld in de Helderse en Nieuwedieper Courant. Als gevolg van deze samenwerking is er een boekwerkje verschenen over dit college. lijk, dan wel onbetaalbaar vanwege het grote risico. Zodoende ontstond er aan het eind van de 18e, begin 19e eeuw een nieuwe verenigingsstruc tuur. Door onderling te verzekeren, waarbij het kapitaal werd gevormd door de bijdragen van geselecteerde leden. Deze verenigingsvorm werd bekend als 'zeemanscollegies'. richt. Het bericht meldde verder dat artikel 1 van het college bepaalde: "Hef doel dezer inrichting is, om bij overlij den van scheepsgezagvoerders en min dere scheepelingen, die hier als zoowel elders in Nederland woonachtig zijn, het lot hunner weduwen en nagelaten wettige kinderen, enigszins te verzach ten". 44

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 46