Hedendaagse Historische Voorvallen Ruud Claessen is gestopt met de He dendaagse Historische Voorvallen die hij jarenlang vastlegde in zijn rubriek: journalistiek handwerk, bestaande uit een reeks gebeurtenissen, dat zich laat lezen als een trein. Onnavolgbaar, dus ik zal het op 'eigen kracht' moeten doen. Voor u, lezer, zal het even wen nen zijn. Zo, dit voorval ligt vast! De draad is opgepakt in de zomer met een terugblik naar de maanden april, mei en juni. Terwijl de stad stil aan het strand ligt te dromen, gaat 'de verkoop' gewoon door. April 2008 De maand begint onheilspellend. De Raad voor het openbaar bestuur (Rob) en de Raad voor de financiële verhoudingen adviseren te stop pen met woningbouw in gebieden waar het aantal inwoners terugloopt. Nieuwe woningen betekent niet dat er nieuwe inwoners komen. Onderling concurreren om de woongunst van burgers door gemeenten kan uitpak ken als bouwen voor leegstand. Dit advies gaat er in Den Helder niet in: wie wil er nu niet een mooie wo ning, voor een zacht prijsje, aan zee bemachtigen? Voorlopig zijn die mooie woningen nog schaars. Vanaf het jaar 2002 hebben gemeen ten een rekenkamer(commissie). De Helderse rekenkamercommissie on derzoekt in het voorjaar van 2008 het volkshuisvestingsbeleid. De gemeen teraad heeft besloten in de periode 2003 - 2010 het aantal woningen met 1.550 te laten toenemen. Deze com missie stelt vast dat dit er slechts 293 zijn. Misschien heeft die Rob wel een beetje gelijk. Bijna gelijktijdig brengt het gemeen tebestuur het uitwerkingsplan voor het stadshart uit. Alle betrokken par tijen vinden de plannen uitvoerbaar. Dat op elke nieuwe woning/appar tement geld moet worden toegelegd, ongeacht de locatie, is een beetje wrang. Overigens is het totale exploi tatietekort berekend op 70 miljoen, maar met geld van de provincie, het rijk en u zal het warempel wel gaan. Hup, nu die palen de grond in. Willemsoord is bij het stadshart ge trokken en wacht een ontwikkeling tot volwaardig stadsdeel. Per 1 april heeft Willem Haarsma het stokje van Gerard Bakker overgeno men. Hij komt als interim-bestuurder van Willemsoord BV in de plaats van Bakker die gezondheidsproblemen heeft. Het gemeentebestuur besluit te stop pen met de bekostiging van het onderhoud van drie kerken en een losstaande kerktoren: de Nieuwe Kerk (Nieuwe Kerkplein), de Ontmoetings- kerk (Parkstraat), het Huisduiner kerkje (Badhuisstraat) en de kerkto ren (aan de H.A. Lorentzstraat). Die bekostiging zou nog altijd voortvloeien uit de zogenaamde 'fakkelplicht' voor gemeenten die gold tot 1784: bij rampen werden de inwoners gewaar schuwd door mid del van fakkels aan kerktorens. In deze tijd is bekostiging uit het oogpunt van beschermde stads- en dorpsge zichten niet min der legitiem. Niet minder histo risch is de Stelling van Den Helder: deze oudste 19e-eeuwse verdediging slinie is de voorloper van de Stelling van Amsterdam en de Nieuwe Hol landse Waterlinie. De laatstgenoemde hebben organisaties die stevig opko men voor hun restauratie en rehabi litatie. Helaas valt de Stelling buiten het stadshart en dat heeft de nodige financiële consequenties. Wel is er op 3 april in Galerie Windkracht 13 een platform opgericht. Een goed initiatief, want de Stelling bepaalt de structuur van onze stad en is in die zin onlosmakelijk verbonden met het stadshart. Burgemeester Hulman maakt op 9 april bekend dat er een nieuw stad huis in de binnenstad komt en wel op de plek van het postkantoor. Zo mogelijk doen het Centrum voor Werk en Inkomen en Strukton (de vastgoedpoot van de NS) mee. De gemeenteraad is vertegenwoordigd in een klankbordgroep die dit advies uitbrengt en stemt dus in met deze locatie. Wel moet hij nog even het Het carillon 39

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 41