Bouwen in Den Helder in de jaren zestig De Prins Hendriklaan. Links het politiebu garage Bruin (beeldbank HHV) De jaren zestig waren voor Den Hel der tijden voor het bouwen van grote gebouwen. In 1961 was 'schrijver de zes' zelf twintig jaar. Denkend aan bejaardenhuizen, po litiebureau en brandweerkazerne, nieuwe scholen en de schouwburg als voorbeelden. Politie en brandweer zijn inmiddels verhuisd, maar zijn ook nu weer bu ren. Ze stonden eerst aan de Prins Hendriklaan. Daartegenover stond de Fordgarage van Bruijn die inmiddels ook gesloopt is, een enorme kaalslag achterlatend. Menig wandelaar zal zich afvragen wat er mee gedaan wordt. Op de Polderweg had je de Sociale Dienst. De dienst heet nu Werk en Inkomen en is gevestigd in het voor malige pand van de Woningstichting aan de Drs. F. Bijlweg. Laatstge noemde had het voorrecht om in de mooi gerestaureerde 'De Boeg', bij de Vijfsprong, in te trekken. Dus bouwen, slopen, restaureren en verhuizen is er veel gedaan in de stad en dat vaak ten goede. Als je goed kijkt is het daar eigenlijk een viersprong: Javastraat, Mid denweg, Polderweg en Beatrixstraat. Maar op de Monumentendag van vorig jaar (of is het Kijk Kunstdag?) vroeg ik uitleg over deze benaming. Een mede werker van de stichting hielp me uit de droom en wist te vertellen waar de vijfde sprong lag. Je loopt de Brakkeveldweg uit richting rotonde en dan zie je nog net links een rijtje mooie huizen, dat dood loopt tegen het gebouw van het post kantoor. gebouw is wel mooi gerestaureerd en daarom het bewaren zeker waard. De grond buiten de muur was pro faan (werelds), binnen was hij heilig, zo ging dat in die tijd. Zoals we weten zijn Kanaalweg en Hoofdgracht ge heel gesloopt door de Duitse bezetter. De Duitsers, die ons land al hadden ingepikt, waren doodsbang voor de Engelsen die op de loer lagen. Er moest een zgn. vrij schootsveld ko men om ze weg te schieten, vandaar de sloop. Ook Oud Den Helder moest er aan geloven. Loop je de Prins Hen driklaan uit richting dijk, dan zie je een groot grasveld waar voorheen 't Huys Tydtverdryf stond, dus ook al his torie. Sinds de afschaf fing van de dienstplicht kreeg 't Huys minder bezoekers, waarschijn lijk de reden voor sloop. We zijn nu vlak bij het Koningsplein; dat schijnt vroeger, in de 19e eeuw, een drukke en gezellige plek te zijn geweest, getuige de foto's uit die tijd. Gebleven is het voormalige belastingkantoor, nu een horecagelegenheid: Hof van Hol land. Café Klein Kras is nog steeds een begrip op het plein, dat zijn vaste bezoekers zal hebben. Op de hoek met de Loodsgracht had je café Postbrug, waar nu het gebouw van Triton staat, voor de jongeren. Het jaar 2008 is het jaar van het 'Re ligieus Erfgoed'. Dat doet me denken aan de stevige muur rond de Petrus en Pauluskerk. Gebouwd in de tijd, dat men nog in groten getale naar de kerk ging. Dat is nu wel anders. Van daar de naam 'Religieus Erfgoed'. Het De Vijfsprong. Luchtopname van 16 juli 1964 (beeldbank HHV) Een anekdote hierover: een 'hoge' Duitse officier liep te wandelen over de dijk, komt een oude Heldernaar te gen en vraagt, wijzend op Texel, "Wat is dat voor land beste man?" "Dat is Engeland, meneer", antwoordde hij. De volgende dag werd met de afbraak begonnen! We zullen de anekdote maar met een korreltje zout nemen, maar de afbraak werd een feit. En zo kan je je gedachten laten gaan over Den Helder, 'De stad aan Zee'. L.C.(Bart) Pompert 38

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 40