Helderse foto's oorlogsjaren op www.beeldbankwo2.nl 'Erfgoed van de oorlog'. Dit is het motto van de beeldbank die prinses Margriet op 24 april dit jaar in ge bruik stelde. Beelden van de Neder landse oorlogs- en verzetsmusea, her inneringscentra en het NIOD zijn in de bank bijeen gebracht. Het archief bevat ook Helderse foto's. De nieuwe digitale opzoekplaats telt circa 165 duizend beelden, waaronder vijfduizend affiches. De site is bedoeld voor een breed publiek en wil een zo volledig mogelijk beeld geven van Ne derland in de Tweede Wereldoorlog. Het Nederlands Instituut voor Oor logsdocumentatie (NIOD) beheert de beeldbank. Ook materiaal dat in buitenlandse archieven berust, moet in de toe komst te vinden zijn op beelbankwo2. nl. Bijvoorbeeld Nederlandse oorlogs foto's waarover het Imperial War Mu seum in Londen beschikt. Daarnaast zijn foto's van particulieren welkom. De gedachte hierachter is dat er nog talloze vergeten fotoalbums op rom melzolders moeten liggen. Bezoekers van de site kunnen reage ren op getoonde afbeeldingen. Een reactiemogelijkheid bij elke afbeel ding nodigt daartoe uit. Een eenvoudige proef op de som leert dat de beeldbank behoorlijk wat Hel derse foto's herbergt. Tik in 'Den Hel der' in het zoekveld en er verschijnen tientallen foto's. Het gaat bijvoorbeeld om beelden van militairen tijdens de mobilisatie en door bombardementen verwoeste huizen en straten. Voorts foto's van Heldernaren die na een bombardement een goed heenkomen zoeken buiten de stad. Opvallend is de foto van een begrafenis met Duitse militaire eer van geallieerde vliegers en een van Bijltjesdag met daarop 'foute' Heldernaren. Verder toont de Het hoofdbureau van politie aan de Prins Hendriklaan vóór verwoestend bombardement (beeldbank HHV) beeldbank verschillende foto's van de overgave en aftocht van Duitse mili tairen. Ook een aantal documenten is te lezen, waaronder het Duitse bevel voor de ontruiming van woningen. De beeldbank toont interessant Hel ders beeldmateriaal. Maar het archief kan - wat Nieuwediep betreft - niet tippen aan de beeldcollecties die de Helderse Historische Verenging en ook de Helderse Vereniging voor Sociale Geschiedenis in de loop der jaren verzamelden. Maar, en daar gaat het om, de nieuwe bank brengt ons land als geheel in beeld tijdens de oorlogsjaren. Daarin ligt de grote kracht van het nieuwe openbare ar chief. Het internetadres is www.beeld- bankwo2.nl Ruud Claessen Door bombardement verwoeste hoofdbureau van politie (beeldbank HHV) HOOfDBdPEAU VAK POLITIE 35

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 37