Amateurtoneel (NHCA) bood daarbij de helpende hand. Bij het NHCA is een toneeladviseur in dienst van wie de OTV veel goede raad kreeg. Thans gaat Marja Schoonheym al weer haar tiende jaar in als regisseur. Een van haar verre voorgangers is slagerszoon en oud-leraar Jan Krijgsman (74). In de jaren vijftig van de vorige eeuw was hij regisseur van het Helders R.K. Toneel, maar diverse keren voerde hij ook bij OTV de regie. De nu 69-jarige oud-docent Jack Ambriola stond vóór Krijgsman, in de jaren 1986-1990, aan het OTV-roer. Het 'tableau de la troupe' van OTV is gemiddeld zo'n vijftien man en vrouw sterk. Om echter 'Krakeel in Chioggia' te kunnen spelen, moesten Marion van Geest c.s. een beroep doen op twee jongere gastspelers. Ze stelt: "Al onze vaste spelers zijn ruim boven de veertig en in onze gelederen hebben we slechts zes mannen. Maar in de ja ren negentig hadden we echt een pro bleem, omdat we toen nog maar over zes spelers de beschikking hadden." Hoopvol gestemd Tot slot zegt Marion van Geest: "Ik heb een goed gevoel over de toekomst van onze vereniging. Wij kunnen het nog jaren volhouden. Onze basis groep is heel hecht. Van belang zijn echter de financiën om onze activi teiten te kunnen betalen. Met name de kosten - voor de huur - van de schouwburg rijzen de pan uit. Tot voor kort speelden we ook toneel in Voorburg, wat dan door een andere vereniging gesponsord werd. Dat zit er niet meer in, omdat we het niet zelf kunnen betalen. Geld is daarom een bepalende factor. En mensen. Ook onze leden vergrijzen een beetje. Ons oudste lid is een actrice van bijna 80 jaar, die het nog fantastisch doet. Maar vergrijzing is een afspiegeling van onze maatschappij. Die moet je accepteren." J.A. Bruin (wordt vervolgd) 30 —i m1 naJE3L In 1990 zette OTV het stuk 'Liefde halfom half' van Alan Ayckbourn onder regie van Jan Krijgsman (achterste rij, uiterst rechts) op de planken houdt het op. Ook is het gebeurd dat een speler midden in een oefensei zoen afviel. Gelukkig kon toen een speler geleend worden: Cor Kim, leraar Duits op het Johannes College, nam onmiddel lijk de rol over. En met succes! Andersom is er door onze vereniging tweemaal een rol over genomen, een keer op het Johannes College en een keer bij OZOS in het Scagonthater." regen door Den Helder reden, op weg naar de repetities hadden er heel wat voor over om hun ideaal te verwe zenlijken. Er is heel wat gerepeteerd, georganiseerd, vergaderd, gelezen, geoefend, getimmerd en geschilderd, gelachen en in spanning gezeten." 't Huys Tydtverdryf In later jaren werd het toenmalige 't Huys Tydtverdryf aan de Kanaalweg een belangrijke plaats voor repetities en opvoeringen. Later week de vereni ging voor de voorstellingen uit naar schouwburg De Kampanje en voor de repetities naar verschillende mari tieme kantines - onder meer van de onderzeedienst -, de marineclub, de oude bibliotheek van het Koninklijk Instituut voor de Marine (K.I.M.). Overplaatsing In de loop der jaren hebben meer dan honderd mensen meegewerkt aan en gespeeld bij de OTV. Het zijn er zoveel, omdat men niet langer dan drie jaar achtereen de gele genheid kreeg bij de vereniging te blijven. Bij de marine worden nu eenmaal mensen overgeplaatst en dat betekent veelal, dat men de club verlaat. Zo gebeurde het in 1980, dat er geen uitvoering kon plaatsvin den, omdat regisseur Peter de Klerk naar Den Haag moest verhuizen. Marion van Geest: "Als er dan geen andere regisseur voorhanden is, dan Vaste kern Toch zijn er in de achterliggende 55 jaren ook ruim vijftig stukken inge studeerd en opgevoerd. De laatste 15 tot 20 jaar heeft de OTV een vaste kern van een aantal burgers, in defensie- dienst of familie van defensiemedewer kers, met meer stabiliteit tot gevolg. Op de lijst van gespeelde stukken ko men veel blijspelen voor, maar ook een aantal thrillers. Die stukkeuze houdt verband met het vaste publiek, maar ook met voorkeuren van regisseur en spelers. Een van de grootste succes sen uit de beginjaren van de OTV is in 1953 de opvoering geweest van het blijspel: 'Meisjes op een oorlogsschip'. In 1974 is dit stuk nog eens in productie genomen. Niemand heeft destijds ver moed welk een vooruitziende blik de OTV toen heeft gehad. Het was in die tijd onvoorspelbaar dat er vrouwen op een oorlogsschip zouden kunnen varen. En zie hoe de realiteit nu is: vrouwen aan boord van fregatten. Het stuk heeft beide keren veel succes gehad, omdat de situaties op het toneel door iedere toeschouwer werden herkend. Spelleider Om een stuk goed te kunnen spelen is er een goede spelleider nodig. In het begin nam iemand van de vereniging de leiding op zich. Later werd er ge zocht naar een regisseur 'van buiten'. Het Noord-Hollands Centrum voor

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 32