8. Vader en zoon Polman, gerenom meerde grimeurs "De opkomst van de televisie in later jaren was oorzaak van het teruglopen van de belangstelling voor (amateur) toneel." Dat zegt de thans 74-jarige Jan Polman, zoon van de heer L.M. W. Polman, die als grimeur talloze acteurs en actrices van even zovele verenigin gen, zowel in als buiten Den Helder, bediende. Jan Polman heeft zelf nooit bij een toneelvereniging gespeeld. "Maar na mijn militaire diensttijd in 1954 trad ik in de voetsporen van mijn vader. Uit de praktijk weet ik dus het nodige over de (amateur)toneelwereld van voorheen", vertelt hij. "Vooral in de vijftiger jaren van de vorige eeuw was toneel erg geliefd bij de mensen. Er was behoefte aan ontspanning; televisie was er toen nog niet. Als vader en ik rond de klok van half zeven 's avonds met onze schminkkoffers bij het Casino, of zo u wilt het gebouw van de vroegere R.K. Volksbond, waarvan de heer Wassink directeur was, arriveerden, stond er op de Molengracht al een lange rij geduldig wachtende mensen." "Het Casino was weliswaar een oud gebouw, ook achter de coulissen, maar het straalde toch echt theater uit. Toneelverenigingen uit die tijd waren niet alleen het R.K. Gemengd Toneel, de Toneelvereniging voor Officieren, Kunstmin, Toneelvereniging Julia uit Apeldoorn, Toneelgroep Ooievaarstraat, Ontspanning na Arbeid, waaruit later Toneelvereniging Nieuw Den Helder is ontstaan, maar ook de afdeling Toneel van de Marine Onderofficieren Club (MOOC), de Nicolientjes (een toneelclub van vrouwen wier mannen in de oorlog bij de marine dienden en in de strijd gesneuveld waren), de afdeling Toneel van de toenmalige (Werf-) en nu Willemsoord Sport- en Ontspanningsvereniging (WSOV), evenals Toneelvereniging Entre Nous et cetera." 9. Marion van Geest's goede ge voel over de toekomst van OTV Binnen de 57-jarige Officieren Toneel Vereniging (OTV) is Marion van Geest-Slort al jarenlang niet alleen actief als actrice, maar ook als een van de twee secretaresses in het bestuur. Ook zij tast over het ontstaan van OTV in het duister. Daarover zegt ze: "We hebben daarover helemaal niets. Geen oprichtingspapieren of wat dan ook. We denken, dat de vereniging na de Tweede Wereldoorlog ontstaan is Marion van Geest-Slort als een manier om binnen de gemeen schap van marineofficieren wat meer sociaal leven te ontwikkelen. Wat we wel weten is, dat er afdelingen waren in Den Helder en in Den Haag. De Helderse afdeling Van de Helderse afdeling beschikken Marion van Geest c.s. over een kran tenrecensie uit 1951 en de aankondi ging van een toneelstuk in een 'blaad je' van de dienst O.S. O. "Daarna is het in de archieven een hele tijd stil. In 1958 hebben we nog een prijs gewonnen, waarvan een oorkonde bewaard is gebleven. En dan eigenlijk pas vanaf 1961/62 hebben we echt heel veel papieren, notulen van verga deringen etc.", voegt ze eraan toe. Rangen en standen In het begin was OTV echt een vereni ging van marineofffceren, van rangen en standen. Maar anno 2008 noemen de OTV'ers elkaar onderling allang geen 'meneer' en 'mevrouw' meer. In vroeger jaren was dat wel even an ders. Jijen en jou(w)en tegen elkaar was, in het licht van de tijd-van-toen, taboe. Een luitenant ter zee van vak diensten (LTZVK), die als acteur zijn rol vertolkte, haalde het in die dagen natuurlijk niet in zijn hoofd om zijn mede-speler-op-de-bühne, die in het dagelijkse (marine)leven als kapitein ter zee (KTZ) (of nog hoger in rang) de kost verdiende, te tutoyeren. Die werd keurig netjes, zoals het hoorde, met 'u' en met 'kolonel' aangesproken. OTV in 1963 met 'Valstrik voor een man alleen' van Robert Thomas 28

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 30