De geschiedenis van het amateur-toneel in Den Helder (3) 6. Volop toneel en revue Gevoed door de bij mensen levende behoefte om eindelijk weer in vrijheid uit te gaan en om zich te vermaken, kwam na de Tweede Wereldoorlog ook in Den Helder langzaam maar zeker het culturele leven weer op gang. In die dagen timmerden ook de allang niet meer bestaande to neelclubs van de Alliance Francjaise, van de Fryske Krite 'Gysbert Japickx' en van de Grunneger Sproak aan de weg. Het aantal amateur-toneelver enigingen was toen vrij groot. Ook de vroegere PTT (nu: TNT) beschikte niet alleen over personeelsvereniging 'De Postiljon', maar ook over de ge lijknamige toneelafdeling. En tal van sportverenigingen, waaronder met name het vroegere HRC en 'good-old' WGW, presenteerden hun revues. De Racing-supporters vulden ooit drie avonden achtereen Arie van Baarens 'Formosa' aan de Koningstraat, terwijl de al even trouwe aanhang van de 'wit-geel-witten' in het Casino plezier beleefden aan de optredens van Jaap Hoogendijk en Leo van Amersfoort, gereputeerde Helderse cabaretiers, Aad van de Winkel, Piet Hendriks en vele anderen. Wel het laatst, maar niet het minst: ook de revues van de toenmalige Werf-, Sport- en Ontspanningsvereniging (WSOV), met de raskomiek Ben Cousel op het vinkentouw, trokken telkenmale Volle bak'. 7. 'De Lyceïst' schuwde het zware werk niet Tot het omvangrijke oeuvre van de Engelse toneelschrijver William Shakespeare, die zelf ook acteur was en die tevens de dichtkunst beoefende, behoort ook zijn in 1602 geschreven beroemdste drama Hamlet dat door to neelgroep de 'Lord Chamberlain's Men' menigmaal over het voetlicht werd ge bracht. In zijn tragedie laat Shakespeare Hamlet ook zeggen: "Laatje leiden door je eigen oordeel, regel je gebaar naar je woord, je woord naar je gebaar en zorg daarbij vooral, datje de natuurlijke gematigdheid niet te buiten gaat." Al vóór de Tweede Wereldoorlog waren Hamiets woorden het nadruk kelijke 'Leitmotiv' van de toenma lige - in 1921 opgerichte - Helderse Scholieren Vereniging 'De Lyceïst', die 'tot leeringhe ende vermaeck' haar toneelgroep, waarvan de leden - onder wie Jan Slort - als vertooners te boek stonden, als een juweel koes terde. Onder de bezielende regie van leraar Nederlands J.W. van Vendeloo beoefenden de lyceïsten, veelal op zondagmiddag, op de bühne van het oude Casino aan de Molengracht, hun toneelkunst. Vooroorlogse topper Een vooroorlogse topper op het re pertoire van 'De Lyceïst' was het blij spel 'Het wederzijds huwelijksbedrog', terwijl in het tweede oorlogsjaar, op 3 juni 1942, het drie bedrijven tellende blijspel 'De privé-secretaresse' in de uitstekend bezette Casinozaal werd gespeeld. Midden in de hongerwinter, op zondag 23 januari 1944, speelden de lyceïsten, opnieuw in een volle Casinozaal, Cissy van Marxvelds 'Een Zomerzotheid'. De laatste toneelmid dag tijdens de oorlog vond plaats op 30 april 1944. Dit keer presenteerden de tonelisten het blijspel in drie be drijven 'Najaarsstormen' (Robbedoes getrouwd), geschreven door Christien van Bommel-Kouw en Henk Bakker. Schoolavond Op 14 september 1945 had de eerste naoorlogse schoolavond plaats: een toneel- en dansavond tijdens welke twee eenakters werden gespeeld: 'De Verrassing' en 'Voor de derde maal'. In november 1946 was 'De Lyceïst' toe aan de viering van het 25-jarige bestaan. Ter gelegenheid daarvan zet ten de tonelisten, met in de hoofdrol Cees Pieterse - de latere regisseur van T.A.V.E.N.U. - als advocaat Jules Anting, het blijspel 'De Brievenbus' op de Casino-planken. Uit het recen- sieverslag in de Helderse Courant: "De heer Jan Komen, voorzitter der schoolvereniging, heette de vele aan wezigen welkom, in het bijzonder het college van B. en W„ den marinecom mandant, den rector (Berkhouwer), leraren, overige genodigden en be langstellenden. Wethouder Van Loo wenste namens het gemeentebestuur de vereniging geluk met haar jubileum en hoopte, dat in de komende jaren de jeugd ook belangstelling zou hebben voor de grote maatschappelijke proble men, om zodoende mede te bouwen aan een betere toekomst voor ons ge hele volk." Vondel In later jaren bracht 'De Lyceïst' stuk ken, zoals de komedie 'Santa Lucia', het blijspel 'Tot wederdienst bereid' en het stuk 'Grensincident'. De cast, zoals altijd onder Van Vendeloo's spelleiding, schuwde echter ook het zware werk niet. Zo werden voorstel lingen gegeven van Vondels drama's 'Jephta' en - op 26 en 27 januari 1950 - 'Adam in ballingschap'. 27

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 29