nu de Boerhaavestraat is daarvan weet ik niet meer of het toen al Boer haavestraat heette. In elk geval, er stond nog geen huis, en dan kwam je toch weer via de Watertoren. Die Watertoren stond toen nog stijf achter prikkeldraad weggesloten. Hij stond toen trouwens op een heuvel, terwijl hij nu gelijkvloers staat. Je hebt er eigenlijk nooit wat van gezien dat ze hem hebben laten zakken. Het Lidwinaziekenhuis was nog in geen velden of wegen te zien. Even min als de Geneeskundige Dienst. Het land waar nu de Geneeskundige Dienst staat heette de Ton, en ik heb daar diverse malen een circus op zien staan. terrein van Helder liggen. Ik heb daar ook nog gevoetbald met de school- wedstrijden. Dat waren trouwens de eerste schoolvoetbalwedstrijden die er plaatsvonden, en het zal in 1927 geweest zijn. Dat voetballen deed je op je gewone schoenen en in je dage lijkse hemd, want voetbalschoenen en een shirt had je niet. Als je daar naar de andere kant van de Middenweg keek, dan zag je de Bali- straat, die toen nog alleens vanaf de Javastraat bereikbaar was. Aan het eind van de Balistraat stond nog een hek, want er zat nog een flink stuk weiland tussen Middenweg en Balistraat. Een veelvuldig punt van oponthoud was voor ons jongens de twee mo- Hij was geheel van hout gemaakt. Een prachtig stuk meesterschap. Wat zou ik die molentjes nog graag eens willen zien. Maar ik denk dat daar geen ansichtkaarten van zijn. Ja, en als we dan zo verder sjokten naar ons doel, dan kreeg je links nog het Geel-Wit terrein en rechts het huisje van Stroomer, de melkboer. En dat leuke witte huisje is dan ook nog het enige wat je van al die dingen terug vindt, als je wandelt in Den Helder. Jan Limburg, 1975 Circus Strassburger op het terrein van de latere GGD. Gefotografeerd vanaf de Watertoren, augustus 1928 (beeldbank HHV) De Javastraat was ook nog een ge brekkige weg en aan het eind daar van, waar nu de Timorlaan en Cele- besstraat zijn, daar waren allemaal volkstuinen. De Middenweg was eigenlijk nog landelijker. Het enige wat daar stond waren zes huisjes met een winkeltje in het midden. Ik heb later wel eens gedacht, waar zou zon winkeltje nou eigenlijk van bestaan hebben? Toch niet van die zes huisjes die er om heen stonden. Het was ook weer zon typisch zaakje dat het midden hield tussen een snoep- en een echte win kel. Op de hoogte waar nu de Prof. Blokstraat is, daar had je het voetbal- lentjes die aan de Linie stonden. Als ik nu in mijn boek over molens kijk, dan zie ik dat het spinnenkopmolens waren. Maar dat interes seerde ons jongens geen barst. Maar we bleven Het molentje aan de Linie bij de Middenweg wel geboeid kijken hoe (beeldbank HHV) de molenvijzels het wa ter wild schuimend er doorheen joegen. Deze molentjes daar zou een Open Luchtmuseum nu stapelgek op zijn. Ik weet niet waar ze gebleven zijn, maar vrees het ergste. Ik heb daar jaren la ter nog een van die vijzels zien liggen. MS 26

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 28