De Helderse poëzie van Dolf Hartkamp In de bundel Literair Den Helder die in 1993 werd uitgegeven bij het 80-jarig bestaan van de Openbare Bibliotheek komen we ook een gedicht van de jong overleden Amsterdamse advocaat Dolf Hartkamp tegen. Zijn 'roots' lagen inderdaad in Den Helder. Zijn broer Siebold schreef voor Levend Verleden bijgaande, beknopte biografie en selec teerde een aantal 'Helderse' gedichten uit zijn werk. Dolf Hartkamp werd in 1946 geboren in Alphen aan den Rijn als jongste zoon in een groot predikantsgezin. Twee jaar later werd zijn vader be noemd in Den Helder en verhuisde het gezin naar de pastorie van de ge reformeerde Bethelkerk, Julianapark 14, nu Spoorstraat. Dolf zat op de lagere Eben Haezërschool aan de Lijs terstraat van meester Kramer, zoals alle Kramers in Nieuwediep voorzien van een bijnaam, in zijn geval 'Dikke Piet'. Vervolgens ging hij naar het Ge meentelijk Lyceum, dat kort daarvoor van de Hoofdgracht naar de Moluk- kenstraat was verhuisd. Hij volgde de Gymnasiumafdeling en was actief in toneel, cabaret en schoolkrant. Voor de toenmalige Gereformeerde Jonge- lings Vereniging schreef hij zijn eerste cabaretteksten. Vanuit het dakraam van zijn kamertje had hij uitzicht op het - oude - station, zoals wel blijkt uit het eerste van de twee hier opge nomen gedichten: Het oude NS-station. Rechts, nog net zichtbaar, de loods met verhoogde laad- en losvloer voor bestelauto's (beeldbank HHV) Station Den Helder door een houten gebouwtje moesten in lange rijen stoomreizigers hun kaartje afgeven in duinen bij Huisduinen vliegen meeuwen met je mee lange loods van Van Gend en Loos met achterkanten van een Bedford, Magirus Deutz Scania Vabis of gewoon een opel Blitz altijd helder in Den Helder waaien stormen naar de zee matrozen hadden vage biljetten en op 1 mei plotseling witte petten (uit: Vleugels van Satie, 1981) Toen hij in de 5e klas bleef zitten was voor hem de aardigheid er af - voor zijn vader trouwens ook, herinner ik me Hij ging van school af, deed bin nen een jaar staatsexamen Gymna sium A en vertrok naar Amsterdam om aan de Vrije Universiteit rechten te gaan studeren. Hij richtte een blad 13

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 15