Visnet (fuik) aan een kaapstander op de dijk (beeldbank HHV) We speelden daar rond de altijd aan wezige visvletten die met behulp van kaapstanders op de dijk getrokken werden. Alleen wanneer er storm op komst was werden ze verder tot achter de dijk getrokken en werd het gat in de dijk waar ze doorheen ge trokken werden afgedicht met zware vloedplanken. Overigens was daar ook een opslagplaats van Rijkswater staat waar onder andere zware, ge teerde houten bielsen waren opgesla gen. Het is in die tijd, zeker tijdens de strenge en lange winter van '47, wel voorgekomen dat op deze voorraad door onbevoegden een aanslag is ge pleegd. De toewijzing van steenkolen was in die tijd nog steeds minimaal en dus werden er allerlei manieren verzonnen om aan voldoende brand stof te komen. De daders waren ove rigens gemakkelijk aan te wijzen ge weest, want de rook die uit de kachels opsteeg die met de bielzen gestookt werden was gemakkelijk te herkennen aan geur en zwartheid. Winters vermaak Gedurende de winter werd er na tuurlijk geschaatst en het is in die jaren regelmatig voorgekomen dat de grachten rond fort Erfprins helemaal bevroren waren. We gingen daar dan met hele ploegen kinderen schaat sen en terugdenkend ben ik er van overtuigd, dat strenge winters in die tijd vaker voorkwamen dan de laatste jaren. Vermaak Naast het spelen op straat, waarbij uiteraard de spelletjes werden ge speeld die toen gebruikelijk waren als 'verstoppertje' en 'belletje trek' was er natuurlijk ook nog ander vermaak. Een van de bronnen die bij mij een belangrijke rol speelden was de radio. Na enkele minder succesvolle pogin gen lukte het mij een kristalontvanger te bouwen waarmee ik, met enige moeite, 's avonds in bed de radio kon ontvangen. Overigens waren we in de woonkamer in het gelukkige bezit van een eigen ontvanger, in tegenstelling tot een groot deel van de bevolking dat het met de enkele zenders moest doen die via de radiodistributie wer den verspreid. De kabels hiervan lagen door heel Den Helder en ieder die daarvoor in aanmerking wilde komen kon er op aangesloten worden. De prijs lag, als ik me niet vergis, in de buurt van f. 0,50 per maand Doordat wij over een eigen ontvanger beschikten en ik een vrij lange anten ne vanaf de schoorsteen naar een paal op het erf had gespannen, konden wij ook veel buitenlandse zenders ont vangen. Een van mijn meest favoriete zenders was de AFN (American For- ces Network). Deze zender verzorgde uitzendingen voor de Amerikaanse troepen in Duitsland. Zodra mijn huiswerk gedaan was, luisterde ik ook veel naar die zender. Een van de programma's die ik mijn nog goed herinner, was een programma met de titel 'There's music in the air', dat elke werkdag van 19.00 tot 20.00 uur werd uitgezonden. Eigenlijk mis ik de formule die daar gebruikt werd 11

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 13