mm- 'SZ <mê:. Firina L. Büter Wzn. w tijd dierenarts is geweest in Juliana- dorp - en Tineke Besier die dicht bij mij woonde en waar ik vrij intensieve contacten mee onderhield. In de ho gere klassen hebben we dikwijls hele vrijdagavonden met de rest van de familie, bestaande uit haar moeder, mijn vader en mijn moeder, besteed aan het oplossen van de cijfersommen die wij elke week meekregen als huis werk. Zover ik weet is zij later lerares lichamelijke opvoeding geworden. Dan waren er verder nog Guus Ko ningstem, Maarten van Veen, de zusters Wil en Nel v.d. Ent, André v.Schaik (zijn broer is jarenlang hoofd van de school in Tijdens de pauzes op school speelden we allerlei, intussen waarschijnlijk deels vergeten, spelletjes. Zoals 'zak doekje leggen' en 'kom hier Rosa'. Een extra bijzonderheid was, dat op het schoolplein van school 8 ook de bak kerij van Mahieu gevestigd was en dat er, bij goed weer, vrijwel dagelijks grote hoeveelheden brood buiten op het schoolplein lagen af te koelen nadat ze uit de oven waren gehaald, terwijl je in de buurt van de bak kerij altijd het getjilp van krekels hoorde. iw Julianadorp geweest), Lutta Klein- veld, dochter van het hoofd van de ULO in de Molenstraat, Ans Smit, Nel Mooiman (bei den later in de verpleging), Luit Bakker, wiens va der leraar was aan de zeevaartschool, Hans Coomans, volgens mij later ook leraar geworden, Jan Fokkens, de zoon van een leerkracht van de ULO aan de Pasteurstraat, die er he- L vig onder leed dat zijn wortels in het, als communistische enclave, bekende Finsterwolde lagen. Hij is rechten gaan studeren en later enige tijd gedeputeerde geweest in de Staten van Gelderland en dan was er nog de zoon van de groenteboer op de hoek van de Herzogstraat en de Kruger- straat, waar ik alleen de voornaam 'Jaap' nog van weet De weg naar school liep voor mij via de Singel, de Ce- lebesstraat, de Ban- T>:i; Breewa(ers(ra«< 60 - HELDER - TELEFOON 245 -»■.-» •- .-AS KRUIDENIERS-, GRUTTERS- EN KOLOHlALEWA.REN Wijnen, Limonadesiropen en Comestibles FIJNE VL.EE S£,H WAREN (Machina^T gesneden) k, Suikerwerken en Cacao -tg; ''Gw; kastraat, de Lombok straat, de pT' W Ambon- iraff straat, De la Reij straat naar G' de Herzogstraat. ;;\|f Op de hoek van *:**- de Ambonstraat en de Soembastraat was de winkel van kruidenier Büter. Een van de heerlijkheden die hij verkocht heette 'mol- lebonen'(gepofte en gezou ten bruine bonen) waar ik als kind gek op was en die je 4* voor vijf cent per puntzak bij hem kocht. Een andere onder neming waar je langs kwam was de stomerij van de fa. Roovers waar ik dikwijls wel even binnen ging om de gang van zaken in zo'n stomerij nader te bekijken. Op de hoek van De la Reijstraat en de Joubertstraat was dan nog een slager (Broeder?) waar je voor een paar centen een stukje worst kon kopen. Niet dat dit zo dikwijls mogelijk was, want veel geld had je natuurlijk niet tot je beschikking. Van de leerkrachten waar ik in de derde klas mee te maken heb gehad weet ik de naam niet meer. Des te beter weet ik nog de naam van de onderwijzer van de vierde en vijfde klas. Dit was namelijk meneer Smit, een man met een grote wijnvlek in zijn gezicht (regelmatig genoemd op schoolbank.nl). Hij was daarom bij de leerlingen het meest bekend onder zijn bijnaam 'Puisie'. Aan hem heb ik nog vele jaren met zeer gemengde gevoelens teruggedacht. Enkele incidenten die op de school voorvielen herinner ik me nog wel. Zo is het een keer voorgekomen dat een van de leerlingen zo kwaad werd, dat hij een vechthouding aannam tegen meneer Smit. Een gedragspa troon dat, zeker in die tijd, vrij zware gevolgen had. Overigens kwam dit ook gedeeltelijk doordat de klassen gevuld waren met leerlingen die qua leeftijd nogal uiteenliepen Dit werd onder andere veroorzaakt doordat er regelmatig leerlingen bijkwamen die de oorlog bijvoorbeeld in Indonesië hadden doorgebracht en in die jaren een flinke achterstand hadden opge lopen. Een ander voorval dat ik me herin ner was eigenlijk vrij komisch. Het gebeurde op het schoolplein Meneer Smit surveilleerde daar en op een bepaald moment wilde hij een van de leerlingen een schop onder zijn achterste geven. Deze leerling, die redelijk uit de kluiten gewassen was, zag het aankomen en was zo slim om zijn been te pakken. Het eindresultaat was, dat meneer Smit zijn evenwicht verloor en met een klap op zijn ach terste belandde. Hij was natuurlijk vreselijk kwaad, maar kon eigenlijk weinig doen omdat hij zelf ook met een forse hoeveelheid boter op zijn hoofd rondliep. Overigens was het, wat mij betreft, gedurende lange tijd zo dat ik dacht: "als ik hem ('Puisie' Smit) nog eens tegenkom, dan zal ik eens precies

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 11