Het zgn. Kledingmagazijn in de voormalige Marechausseekazerne in de facob van Heemskerckstraat (beeldbank HHV) interessante dingen te vinden. Dat liep van pistoolmunitie tot aan allerlei huisraad en kookgerei, dat door de bewoners was achtergelaten. Het is dan ook een wonder dat er nooit ern stige ongelukken zijn gebeurd. Weer naar school Toen we enkele maanden in Den Helder terug waren begon het nor male leven zijn loop weer te krijgen. De scholen gingen weer open en ik werd toen we nog bij mijn grootou ders woonden ingeschreven op de school van 'meester' Kramer aan de Parallelweg (bij Nieuwediepers beter bekend als de Prelleweg). Ik kwam in de tweede klas terecht bij meneer Van der Leek. Overigens duurde dit maar kort, omdat de tweede klas na twee of drie maanden overging naar de derde en ook ik, weliswaar voorwaardelijk, bevorderd zou worden. Wat niet zo vreemd was wanneer je bedenkt dat ik de laatste maanden in Oosterwolde geen les had gehad in de eerste klas en het voor mij dus een soort hink-stap- sprong zou zijn geworden. Gelukkig was mijn moeder zo wijs om te zeggen dat ik de tweede klas maar beter over kon doen. En zo geschiedde. Ik kwam in de nieuwe tweede klas terecht bij juffrouw Moor. Samen met onder andere mijn (hui dige) levensgezellin en nog een stuk of dertig anderen. Wat ik me hier nog het beste van kan herinneren is, dat er een meisje in de klas zat (Anneke Petter?) dat erg leuk kon zingen. Juf frouw Moor was daar kennelijk ook van overtuigd, want ze moest dan ook regelmatig het bekende lied van Catharina van Renesse, 'Er schom melt een wiegje in 't bloeiende hout', zingen. In die tijd kende men nog het fe nomeen 'opleidingsscholen'. De school van meneer Kramer was zo'n opleidingsschool. In de hogere klas sen behoorde daar zelfs Frans tot de reguliere leerstof (meester Kramer had de lagere akte Frans). Het pro gramma van deze opleidingsscholen was er in het algemeen op gericht dat de kinderen na 6 jaar klaar waren om door te stromen naar (M)Ulo, HBS of Lyceum. Achter de school aan de Parallelweg was de zogenaamde 'achterschool', een school waar een en ander in een wat langzamer tempo werd doorgewerkt. Door de leerlin gen van de voorschool werden zij dan ook gezien als een soort dombo's die het snelle systeem niet aan konden. De leerlingen van de voorschool ston den bij hun tegenvoeters natuurlijk bekend als 'leerpikkies' en er brak dan ook zo nu en dan wel eens een hand gemeen uit tussen delen van de beide schoolbevolkingen. Tegen de tijd dat ik ten tweede male het eind van de tweede klas bereikt had kregen we het huis aan de Ko ningsweg en werd ik ingeschreven bij school 8 aan de Herzogstraat, met meneer Muts aan het hoofd. Hier kwam ik in derde klas terecht tussen de leerlingen waar ik de rest van de Links, aan de Parallelweg, de voorgevel met de ingang van de Voorschool, rechts, in de 2e Goverdwarstraat, de Achterschool. Foto genomen vanaf de Parallelweg (beeldbank HHV) lagere schooltijd mee heb doorge bracht. Een aantal namen kan ik me nog wel herinneren, onder andere Mijndert Tienstra die overigens later naar het midden van het land is ver huisd, Freek Smit, Thijs Teunissen, Jan Wittenberg, (beide laatstgenoem den verdwenen al snel weer uit het zicht), Anneke Riemers van de aan nemer in de Krugerstraat - ze is later getrouwd met Paul de Dreu die lange 8

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 10