Gedenkplaquette voor Joodse onderwijzers in Vismarktschool Van de oorlogsmonumenten in Den Helder is de kleine plaquette in de hal van de voormalige gemeenteschool 10 aan de Vismarkt niet zo bekend. Het herdenkt het hoofd van de voor malige Vismarktschool de heer M. (Mozes) van der Horst en onderwij zeres van de school S. (Sophie) van Spiegel. Beiden van Joodse afkomst en omgekomen door de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog. De bronzen gedenkplaat was een initiatief van de Nederlandse Onderwijzersvereniging, afdeling Den Helder. Onder grote be langstelling vond de onthulling plaats op 13 oktober 1950 door wethouder L. F. van Loo. De Tweede Wereldoorlog was nog maar enkele maanden oud toen er anti-joodse maatregelen in bezet Nederland werden genomen. Zo werd in september 1940 het aanstel len en bevorderen van Joodse amb tenaren verboden en in november 1940 werden alle Joodse ambtenaren ontslagen. Voor het uitvoeren van deze maatregel moest het personeel in dienst van het rijk en de gemeente een verklaring invullen of zij geheel of gedeeltelijk van Joods bloed waren. De desastreuze maatregelen waren onder andere van toepassing op de Joodse leerkrachten in dienst van de gemeente Den Helder. Een persoonlijk drama was het gevolg, want schoolhoofd Van der Horst werd vanaf 6 december 1940 als vermist opgegeven nadat hij in overspannen toestand verkeerde. Ruim een maand later werd hij gevonden in de Witte Vrouwensingel te Utrecht. De gevol gen van de oorlog waren hem te veel geworden. Op dinsdag 28 januari 1941 werd Mozes van der Horst begraven op de Israëlitische begraafplaats te Den Helder. Dit onder grote belangstelling van burgemeester en wethouders, col lega's, schoolkinderen en leden van de Israëlitische gemeente. Zijn grafsteen is anno 2008 nog aanwezig op de Israëli tische begraafplaats. Onderwijzeres Sophie van Spiegel stierf 52 jaren oud op 2 juli 1943 te Sobibór in Polen, in een van de groot ste vernietigingskampen uit nazi- Duitsland ten tijde van de Tweede Wereldoorlog. Bekend is dat in het jaar 1943 tussen de maanden maart en juli 34.313 Joden uit Nederland naar dit kamp werden getranspor teerd. Zij stierven in de gaskamers. Gedurende de oorlog zijn er in Sobi bór circa 260.000 mensen vermoord, voornamelijk Joden en ook zigeuners. Bij aankomst werden zij uitgesplitst naar mannen en vrouwen. Vervolgens moesten ze bagage en waardevolle bezittingen afgeven, zich uitkleden, en van de vrouwen werd het hoofd haar afgeschoren. Daarna werden de naakte gevangenen naar een van de drie gaskamers gedreven. De dode lichamen werden hierna in massagra ven begraven. Sophie van Spiegel was een van de vele slachtoffers van de Helderse Joodse gemeenschap die werden weg gevoerd naar de concentratiekampen om vermoord te worden. Zij heeft geen begrafenis gekregen, maar wordt in de hal van de Vismarktschool her dacht en op de plaquette bij de op gang van de Israëlitische begraafplaats met de tekst: "Ter nagedachtenis aan de Joodse inwoners van Den Helder, die in de oorlog 1940 - 1945 zijn weg gevoerd en vermoord, vanwege hun Joods zijn. Mogen hun zielen gebun deld zijn, in de bundel des levens". Rens Schendelaar De plaquette in de hal van de voormalige gemeenteschool 10 aan de Vismarkt(Foto Rens Schendelaar). 110

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 8