Van het bestuur Maarten Noot is sinds november 2007 voorzitter van de Helderse Historische Vereniging. Hij heeft er zin in en zet zich met hart en ziel in voor de vereniging. Hij wil de voorzittershamer zes jaar - twee bestuurstermijnen - hanteren. Een doel dat hij tijdens zijn voorzitter schap het liefst wil bereiken, is het realiseren van een informatiebalie waar een breed publiek terecht kan voor informatie over de geschiede nis van Den Helder. Een doel dat hij beslist gerealiseerd wil zien, is het afstoten van de Maranathakerk en de kerktoren in de Lorentzstraat. Wie is Maarten Noot, wat zijn ach tergrond? Wat is zijn loopbaan bin nen de vereniging, waarom wilde hij voorzitter worden? Welk ambities heeft hij? Al deze en nog meer vra gen kan hij natuurlijk het beste zelf beantwoorden. Het woord is aan Maarten Noot: Achtergrond Ik ben een echte jutter, in 1950 op de Binnenhaven geboren. Mijn familie woont al tweehonderd jaar in Den Helder. De eerste Noot, Hendrik, begon in 1800 als pachter der Do meinen op de boerderij de Garst en hij pachtte later ook De Schooten en Vrede en Vrijheid. Zelfben ik tien jaar als stuurman op de grote vaart actief geweest en na het behalen van mijn kapiteinspapieren ben ik in 1980 loods geworden. Ik heb dit beroep tot 2005 in Den Helder en IJmuiden uitgeoefend. Buiten mijn voorzitterschap ben ik al meer dan 25 jaar redacteur van het clubblad van de watersportvereniging HWN en sinds 2005 zit ik in de Plaat - Maarten Noot (staande) in een voor hem kenmerkende houding, rustig wachtend tot het moment dat hij de jaarvergadering 2007 van de HHV kan openen (Foto Ruud Claessen). selijke Commissie van de KNRM, als oefencoördinator. Dit laatste houdt in dat ik samen met de schipper het oefenprogramma in elkaar zet en dat we samen in de gaten houden dat de bemanning goed getraind blijft. Dit betekent ook veel meevaren met de reddingboot. Al met al mooi werk en het is fijn om op zee te zijn. Overigens mag ik in mijn vrije tijd graag met mijn motorboot in Friesland varen. Loopbaan in de Helderse Histori sche Vereniging Ik ben in 1996 lid geworden van de vereniging en werd al snel door John Siebeling gevraagd om in het bestuur te komen in november 1997. Ik was 47 jaar en de allerjongste. Op Riet Kuys na waren de meesten ouder dan 60 jaar. Ik heb veel van John geleerd, want hij had de ledenadministratie op de computer op poten gezet. Verder was hij bezig met het in de computer zetten van het archiefmateriaal. Later kwam daar het digitaliseren van de foto's bij, wat een heel lang leerproces bleek, maar we zijn John nog steeds dankbaar voor dat vele werk. Door overal rond te struinen in onze archieven leerde ik wat we allemaal zoal hadden. Eerlijk gezegd weet ik nog steeds niet wat we allemaal heb ben, want er is onnoemelijk veel, maar ik weet wel goed de weg. Waarom voorzitter? Eigenlijk wilde ik na tien jaar pen ningmeesterschap van de HHV ge woon bestuurslid worden, maar daar Pieter Blank aangaf te willen stoppen, vond ik het belangrijk dat het voor zitterschap zou worden uitgeoefend door iemand die al een tijd in het be stuur meeliep. Daarbij kwam ook dat de vele vrijwilligers mij graag in die functie zagen. Ik werd in ieder geval al steeds geraadpleegd als er een be slissing moest worden genomen, ook als ik op vakantie was. Dit laatste had ik trouwens aangegeven, dat ze me altijd konden bellen. Het verloop van een doorsnee be- stuursdag Soms wil het wel dat er al voor de kof fie een telefoontje van deze of gene komt over de vereniging. In elk geval gaat er praktisch geen dag voorbij, of een bestuurslid of vrijwilliger belt of wordt door mij gebeld. En dan moet je weer op pad, hetzij voor de Maranathakerk, of iets checken voor de gemeente, of een andere instantie. Voeling houden met het archief van Maarten Bakker in de Dukdalf enzo voort. Verder wordt dagelijks de e- mail gecheckt. Vaak zit daar wel weer wat bij dat behandeld moet worden. Soms delegeer ik het, maar er zitten ook wel vragen bij die ik thuis kan nagaan op de beeldbank of waarvoor 106

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 4