roepen. Hij gaf ons dan een dikke knipoog. De parade werd afgenomen vanaf de trap van het raadhuis. Keurig in de pas liepen de adelborsten en matrozen langs ons en als laatste de wagentjes van het Rode Kruis. Met zeildoeken bovenkanten met een mica raampje erin. Er viel af en toe wel eens een militair flauw vanwege het lange staan. In 1937 kwam de Jamboree in Vogelenzang en bracht ook een be zoek aan Den Helder. Wij zongen al lang van te voren het liedje: In negentiendriezeven, dan kun je wat beleven, Dan komt de jamboree in Nederland. Uit verre vreemde landen van alle ras en standen, dan loopt daar blank en bruin hand in hand. Dan zingen Soest en Vlaardingen, Japan en Alkmaar, op het Nederlandse grondge bied, heel vrolijk met elkaar. Jamboree, Jamboree, J.A.M.B.O.R.E.E jamboree ree ree, Jamboree, Jamboree, we zijn verkenners van B.P. Daar mochten we ook naar kijken, maar kleine Jantje moest mee. Wij zaten op de stoeprand tegenover het Reddingsmonument; zo konden we iedereen goed zien. Jantje zat op een gegeven moment midden op straat te spelen met zijn autootje. De padvin ders moesten allemaal om hem heen. Zij kregen op een gegeven moment allemaal een banaan en moesten dan de schillen in een grote mand gooien die op straat werd gezet. Opeens kwam er een grote, dikke padvinder die Jantje oppakte en mid den in die mand zette. Wij schrokken erg; wij zagen ons kleine broertje al verdwijnen. Maar een andere pad vinder haalde hem er weer uit en deponeerde hem op de stoeprand. Hij riep nog iets in een buitenlandse taal waar wij niets van snapten. Het zal wel zoiets geweest zijn, dat wij op ons broertje moesten passen. En Jantje? Die was niet eens bang geweest. In 1938 was het 40-jarig regeringsju bileum van koningin Wilhelmina. De stad was versierd en bij veel oranjege zinde mensen hadden ze een foto van Wilhelmina voor het raam staan met oranje crêpepapier versierd. Toen het avond werd mochten we met moeder mee naar de Kanaalweg, waar een verlichte gondelvaart zou worden ge houden. Dat was feest. Tussen de bo men allemaal gekleurde lampjes en de bootjes en gondels feeëriek verlicht. Zoiets hadden we nog nooit gezien. In die jaren was je niet veel gewend. In onze winkel werden niet alleen siga ren en sigaretten verkocht, maar ook shag, koffie en thee. De goedkoopste shag was, meen ik, 5 cent en de duur ste \2Vi cent. Voor de koffie en thee waren er wat vaste klanten die niet in de buurt woonden en zo moesten wij dan op zondag naar kennissen op het Havenplein de koffie en thee brengen. Dat was een hele wandeling vanaf Oud Den Helder. Marian Priem-Ewalt Kijken op het Dijkje naar de marineparade. Het jongetje op de voorgrond kijkt omhoog naar Coen Ewalt. Rechts van hem zit Mies. Het hoofdje tussen hen in is dat van Marian Priem-Ewalt. 149

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 47