Verhaal bij een foto uit de schoenendoos Na het lezen van het gezellige artikel van Marian Priem-Ewalt in Levend Verleden van december 2007 ben ik gaan grabbelen in mijn oude schoe nendoos met foto's. Helemaal onderin vond ik twee foto's die op 15 maart 1933 werden genomen in de toen malige Langestraat ter hoogte van de woning van de legendarische meester Hoek, om precies te zijn Langestraat 47. Deze foto's werden genomen ter gelegenheid van de huldiging van meester Hoek op zijn zeventigste verjaardag door de Helderse speel tuinvereniging. Tegelijkertijd werd hij benoemd tot erelid van genoemde vereniging en dat ging gepaard met het opspelden van eremetaal en het uitreiken van een oorkonde door de voorzitter van de speeltuinvereniging, de heer H.J.A. Lücker. Volgens het adresboek van Den Helder, altijd een belangrijke bron van informatie, was de heer Lücker destijds woonachtig op het adres Hartestraat 6. Wel een eind lopen naar de Breestraat in de Ouwe Helder vanuit de Pilo, maar de heer Lücker had het er graag voor over. Veel Nieuwediepers zullen zich hem nog herinneren als bestuurslid van de wandelsportvereniging. Wie "wandelen" zei, zei Lücker. Maar hoe heette die wandelvereniging nu ook al weer? Ter opluistering van de huldiging van meester Hoek was de mondharmoni cakapel aanwezig evenals veel buurt genoten en kinderen van de speeltuin. Fier wappert de vlag van de speeltuin vereniging. Op een tweede foto is te zien dat ook de bakker met zijn bakfiets en de melkboer tot de toeschouwers be hoorden. In de rechter onderhoek is nog net een oude T Ford waar te ne men. Wie was er in 1933 zo kapitaal krachtig dat hij in een auto reed? Een andere bekende persoon op de foto is de agent van politie G. van Poelwijk, destijds woonachtig op het adres Piet Heinstraat 43. En natuurlijk is daar de heer Boog aard, de opzichter van de speeltuin. Nu rijst de vraag was het Bogaard, met één 'o' of was het Boogaard met twee 'o's. Is dat dan zo belangrijk dan, die ene letter? Ja, natuurlijk want we willen weten of we met de goede Boogaard te doen hebben. Nadat ik een paar ouwe 'kraaien' om advies had gevraagd, bleek het te gaan om Rein Boogaard die tevens voorzit ter was van de centrale bond van transportarbeiders en daarom door sommigen ook wel "Rooie Rein" werd genoemd Hij woonde op het adres Schagenstraat 6. Ja, de bewoners van de Ouwe Helder werden kraaien ge noemd en daarom heet het huidige clubgebouw van de speeltuinvereni ging nog steeds het Kraaiennest. Als we de foto goed bekijken, dan zien we meester Hoek staan in de deuropening van zijn woning, met aan zijn zijde een dame die is gehuld in klederdracht. Het lijkt mij dat het hier gaat om Friese klederdracht, maar lezers van Levend Verleden die verstand hebben van klederdrachten mogen mij corrigeren. Was meester Hoek gehuwd met een Friezin? Dit is voer voor amateur-historici. Ik hoor het graag. Zij hier nog vermeld dat de zoon van meester Hoek later leraar werd aan de Mulo in de Molenstraat. Veel van zijn toenmalige leerlingen zullen zich her inneren, dat hij door zijn leerlingen "Hoekie" werd genoemd. Een ieder die zich zorgen maakt over het feit, dat zulke oude foto's zo maar in een schoenendoos zouden liggen, kan ik geruststellen: de hiervoor in aanmerking komende foto's en die op de een of andere wijze betrekking hebben op de historie van Den Hel der, zijn inmiddels opgenomen in de beeldbank. L. Lasschuijt Bronnen: Adresboek van Den Helder 1933. Correspondentie met de heer H.J. Rondel. Interview met mevr. Priem-Ewalt 145

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 43