Wandelen in Den Helder (10) ic- is een 3 naar en .Tot er therse ning. eni- pak- r. Op Jan i van :time er en. ven de edrijf toe- Paard Wordt een verplicht nummer wan neer je familie of kennissen te logeren krijgt. Nou slof je natuurlijk wanneer die mensen niet zelf in de kuststreek wonen, want dan heb je ook nog iets om ze te laten zien. Als je denkt dat ze zich ook maar enigszins interesseren voor stads delen als Nieuw Den Helder of De Schooten, sla je de plank wel mis. Die nieuwbouw, zeggen ze dan, is overal precies hetzelfde. Nee, de duinen, het strand, de dijk en vooral de haven is dat wat ze interes seert. Nou is het nog niet eens die haven, maar het zijn hoofdzakelijk de oorlogsschepen wat ze willen zien. En daar sta je dan. Je kunt alleen zeg gen: "kijk, daar in de verte kun je de masten en de radarantennes van de schepen zien die er liggen". Maar dat is dan ook alles en je krijgt een gevoel of het jouw schuld is. Met kinderen is dat eenvoudiger. Toen ik mijn kleinkinderen over had hoefde ik ze alleen maar iedere dag mee naar de dijk te nemen. Die heb ben wekenlang stenen in zee staan gooien en iedere dag mijn zakken volgedouwd met alle schelpen die ze maar vinden konden. Ze hebben zelfs een flesje wit duin zand mee naar Amerika genomen, want dat hadden ze helemaal nog nooit gezien. Ze noemden het hals starrig woestijnzand. Maar wat ik eigenlijk zeggen wilde is dat de haven zoveel van zijn aantrek kelijkheid heeft verloren nu de sche pen niet meer bereikbaar zijn. Nu komt dat misschien wel sterker bij je over omdat je nu alleen maar komt om te kijken terwijl je als kind komt om te spelen. Dat spelen deden we bijvoorbeeld op de lange houten uithouwers die tegen de schepen aan lagen om te voorkomen dat ze tegen de wal zouden stoten. Dat was niet denkbeeldig, want het lopen van eb en vloed kon een enorme stroming in de haven veroorzaken. Die stroom hield zelfs de haven op een natuurlijke manier op diepte. De uithouwers die niet gebruikt werden, daar maakten we dankbaar gebruik van. Zij staken als enorme kanonslo pen vooruit en je kon dan ook spelen dat je kanonnier was. Lopend op zon uithouwer was je een koorddanser en zittend was je een ruiter. Als kind kon je nu eenmaal fantaseren. De grote loopplanken die ongebruikt lagen, aan beide zijden van hekwerk voorzien, en in het midden een stel

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 41