Herinneringen aan de Emmastraat en omgeving in de jaren vijftig. Het gebied, omsloten door de Polderweg, Krugerstraat, Van Galenstraat en de Kerkgracht is een van de oudste wijken van Den Helder. De huizen dateren uit de jaren twintig/dertig van de vorige eeuw. Ik ben daar geboren. Mijn ouderlijk huis stond in 1946 in de Emmastraat op nummer 86. Het gedeelte Emmastraat, tussen de Polderweg en de Van Galenstraat, was in de vijftiger jaren een sfeervol straatje, met tal van winkeltjes. Een straat die ook tot een van de allerlaatste behoorde in Den Helder, waar de behoeften van de bewoners opgehaald werden met de strontkar. Een voertuig waarin man nen handmatig de meestal overvolle emmers ledigden. Een man met een ratel liep 100 meter voorop. Met het geluid dat hij maakte werden de be woners er op geattendeerd dat de ton, een emmer met poep en pies, aan de straat gezet moest worden. Was je niet thuis of was je te laat met klaar zet ten, dan had je een groot probleem. Op de rijkelijke walm stank die door de straat trok, moest je dan minstens weer een week wachten. Ik moet u zeggen dat bij ons thuis, zelfs in 1959 nog, alleen de grote behoefte op de ton gedaan moest worden. Het plas sen als jongen deed je gewoon buiten bij het putje op de plaats. De emmer zou anders snel vol zijn. Het buiten plassen op je eigen erf is vandaag de dag niet voor te stellen, maar ondanks de stank, vooral zomers, was dit de plek waar je je kleine behoefte deed. Vliegen en andere insecten waren er in overvloed en zoemden dat het een lust was. De Emmastraat werd ver licht door enkele gaslantaarns. Voor ons huis stond zo' n paal. Je kon er niet alleen lekker in klimmen, maar hij deed ook dienst als vastknoop- punt voor een springtouw. Elke avond kwam de lantaarnopsteker met een ladder over zijn schouder. Hij zette deze tegen de paal, klom omhoog en ontstak de lantaarn. Het Koningsplein, de eerste rotonde van Nederland (beeldbank HHV). 133

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 31