De padvinders van Groep II: H.K.H. de Koningin Wilheimina groep, in oktober 1948: de Prinses Wilheiminagroep In 1946 hebben Jan Smit en Kees Be- ije zich aangemeld in de Keizerstraat bij de padvinders van groep II, de Ko ningin Wilheiminagroep. De leiding was toen in handen van Dick Klik als hopman; Jaap van der Werf en Ab Klik waren de vaandrigs. Het troephuis was gevestigd in de oude kegelbaan van de Marineclub aan de Hoofdgracht en die was in de Ach- tersteeg. Kees en ik werden ingedeeld bij de patrouille van de Kieviten, met Frans Bakker, Piet Bimmel, Kees van Strijen en Bram Noë. Voor het bouwen van de aparte verblijven in ons troep huis, haalden we het benodigde hout uit de diverse bunkers op de Helderse zeedijk. De verblijven die wij bouwden waren voor de patrouilles, zoals de Kieviten, Zeemeeuwen en nog andere 'gevogelten'. Iedere patrouille had een pl (patrouilleleider) en een apl (assis tent patrouilleleider). Na Dick Klik kwam als hopman Steef de Böck. De opvolger daarna was Piet de Geus, die wat later bij de pad vinderij was begonnen. Onder zijn leiding gingen we in 1947 naar het zomerkamp op Vlieland. Vaandrig hierbij was Ab Klik. Aan zee, op het wad maakten we met gips afdrukken van vogelpoten, maar vergaten ze mee te nemen, toen het gips allang hard was. In hetzelfde jaar kreeg de patrouille de Reigers de 2e prijs, tijdens een 'zoektocht naar uranium' in het duingebied het Zwanenwater in Callantsoog. Zover ik mij herinner had de moeder van Kees van Strijen de gehaktbal len en de jus thuis gemaakt en de slabonen waren ook al van te voren gekookt. De beoordelaars vonden ons eten van prima kwaliteit en proefden dat ook, waardoor we een gehaktbal Patrouille Kieviten met de leiding van de padvindersgroep Koningin Wilhelmina op de dijk (1946). tekort kwamen. Een was er dus door een beoordelaar opgegeten, omdat die zo lekker was. De patrouille de Reigers bestond uit: pl Kees van Strijen, apl Jan Smit, Piet Bimmel, Piet Tydeman, Henk Siersma, Jan Busser, Leen de Hartog en Coen Koster. In augustus van dat jaar gingen we op zomerkamp in Velserbeek op een terrein van Staatsbosbeheer. De bos wachter was de heer Vos, die door ons al gauw voswachter Bos werd genoemd. We hadden daar ook een nachtoefening en mijn patrouille de Zeemeeuwen was als eerste binnen en wij moesten een tijd wachten voordat de volgende patrouilles binnenkwa men. Op een van die dagen brandden de aardappels niet aan en de oorzaak: in de pan zat niet alleen een laag wa ter, maar ook een laag zand. De naam van de kok was Siep Snitjer, die ook in mijn patrouille zat. En toch was alles even lekker, vooral als je na een sport dag een geweldige honger had. Op 6 september 1948 liepen de pad vinders van Den Helder mee in de allegorische optocht door de stad. Aan het hoofd van onze groep liep ik met het vaandel van groep II. Ieder een liep in die tijd netjes in de pas. Ons tweede Vlielandkamp in 1949 was om nooit te vergeten. Oubaas Gomes kwam op bezoek en er kam peerden ook voortrekkers bij ons in de buurt, die uit Den Haag kwamen. Midden in een nacht werden wij met slaapzak en al door de voortrekkers uit de tent gehaald, vastgebonden en naar een verzamelpunt gebracht. Op Vlieland was ik pl van de patrouille de Zeemeeuwen, met Jan Busser als apl. Verder in de patrouille zaten: Henk 131

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 29