NHD in 2006 op de planken met 'Gewoon te gek' (3e van links: Jos de Koek). naar elkaar toe. Dan voorzie ik voor Den Helder best nog wel mogelijk heden, want er blijven altijd wel een aantal toneelfanaten, zoals ik er een ben, over." Jos de Koek relativeert zijn - op de eigen vereniging gericht - pessi misme: "En alles heeft natuurlijk weer zijn golfbeweging. Om het maar even Helders te houden: stad aan zee. Maar het golft allemaal. Alles heeft zijn ups en zijn downs. Kort geleden hebben wij een toneelproductie in moeten trekken. Ja, halverwege zijn we daar mee gestopt, omdat het niet lukte. Dat heb ik nog nooit meegemaakt. Toen dachten wij al min of meer: dit is ons einde." Volkstoneel De Koek zegt dat NDH groot is ge worden door het spelen van het echte oude volkstoneel. Met stukken van Cor Bruijn, van Herman Heijermans, van Anton Kool, van Anne de Vries en kaskrakers-van-toen, zoals 'Sil de strandjutter' en 'Hilde' (die beiden zestien keer werden opgevoerd!), 'Flierefluiters' Oponthoud', 'Onder de pannen', 'Een schip vaart uit', 'Met hartelijke gelukwensen' en 'Schakels'. Tussen 1957 en 1981 verzorgde NDH in totaal 211 voorstellingen met 32 verschillende stukken. De NDH-preses: "Onze toenmalige regisseur, Henk Rensmaag, huldigde altijd het standpunt van 'het gniffelen van het publiek met het zakdoekje in de hand', ja, de lach en de traan. Dat bekoort. En dat is wel gebleken ook. Anno nu is het allemaal anders. Mensen willen tijdens hun gezellig avondje uit lachen. Voor ons is het soms moeilijk op dat punt een con cessie te moeten doen, dat wil zeggen: in plaats van een stuk met karakter rollen neerzetten, dan wel terug te grijpen naar het oude volkstoneel, opnieuw een blijspel in studie nemen. Nee, er is natuurlijk niets mis mee, als je rekening houdt met de wensen van het publiek, want van de mensen die naar ons toe willen komen moeten wij het hebben. Per definitie moet de vereniging ook financieel haar hoofd boven water zien te houden." J.A. Bruin (wordt vervolgd) 130

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 28