deren op een bepaald moment met toneelspelen stoppen en dus afvallen. Hun plaatsen worden dan, zij het schoorvoetend, door de nog weinig ervaren jeugd ingenomen. Daarmee zeg ik absoluut niet, dat er - in Den Helder - geen talent is. Integendeel, het barst hier van het talent. Dat is ongelofelijk." Dat weet De Koek zo goed, omdat hij, samen met ex-docente Fia Smit 'van het voormalige Molenplein', met het oog op het jaarlijkse Eenakterfestival, onder jongeren van het VWO en HAVO audities houdt. "Dan hou den we bovendien een workshop, waaraan veelal 25 tot 30 jongens en meisjes tussen de achttien en twintig deelnemen. Ja, dan lik ik bij wijze van spreken mijn vingers af van het talent onder de jeugd. En op zon moment denk ik dan aan NDH en vraag ik me af waarom wij zo moeten hakketak ken! Het zou me heel wat waard zijn om een paar van die jongeren bij ons binnen te krijgen. Dan realiseer ik me ook, dat het probleem is, niet al leen voor ons, maar voor alle clubs en verenigingen: verenigingsmensen worden er niet meer geboren. De jeugd vermaakt zich met televisie of computer, waardoor ze de saamhorig heid van een clubje niet meer nodig hebben." Vergrijzing Vergrijzing en onvoldoende aanwas van het ledenbestand. Ook toneel vereniging NDH heeft met deze problematiek te maken. Nadat drie 'dragende' actrices om uiteenlopende redenen de club vaarwel hadden gezegd, werd de sterkte van de cast - opvallend genoeg - bepaald door twee vrouwen en vier mannen, onder wie NDH-voorzitter/acteur Jos de Koek zelf. De NDH-preses constateert tot zijn spijt, dat 'zijn' vereniging in de loop der jaren heeft moeten inleveren. Daarover zegt hij: "In het verleden gaven gerenommeerde ervaren oude rotten, zoals Jan Houweling, Henk Terpstra en Martin Wierstra onze vereniging vleugels. Ikzelf ben op 17-jarige leeftijd begonnen als acteur bij GeJeTo, het gereformeerde jeugd toneel. Na de oorlog waren in Den Helder talrijke toneelverenigingen actief. Zelfs de meisjes van kousen- fabriek de HIN hadden een eigen duppie." Jos de Koek in zijn toneel-jubileumstuk jakes vrouwen. Lat hoog In vroeger jaren legde NDH de pres- tatieve lat vrij hoog. De Koek: "Men meende dat mensen, als zij spelend lid van onze vereniging wilden wor den, eerst een hoge drempel over moesten. En dat was ook zo. Wij pretendeerden altijd toch het betere toneel te spelen. Ik vind nog steeds, dat je die pretentie mag hebben. We konden natuurlijk genoegen nemen met een eenvoudig schuifdeurento- neelstukkie, maar we zeiden altijd: we gaan ervoor. Enne een klucht over het voetlicht brengen is heel moeilijk, terwijl een goed karakterstuk bij het publiek meer voldoening geeft, zeker ook bij de acteurs en actrices." Hij zegt: "De oorzaak van de huidige recessie, waarin wij verzeild raakten, heeft te maken met terugloop van de spontaniteit bij de leden en het ontbreken van de 'click' tussen de regisseuse en de groep. Ik voorzie dat er een dag komt, waarop Helderse toneelverenigingen noodgedwongen naar elkaar toe gaan groeien als men althans, net zoals ik, van mening is, dat er in Den Helder door amateurs toneel gespeeld moet blijven worden. En dan denk ik met name aan een fusie tussen WSOV en NDH, eventu eel aangevuld met TOVO." Overpeinzing "Ja natuurlijk", zo vervolgt De Koek zijn overpeinzing-in-mineur, "zelfs met drie mensen kun je een toneel club in stand houden. De vraag is echter: hoe doe je dat? Kun je, nu wij teruggezakt zijn naar een ledenbe stand van onder de tien, aan de men sen maandelijks 25,- contributie vragen om de vereniging overeind te houden? Misschien, dat ik ooit nog eens aan de wieg mag staan van die door mij bedoelde groei van clubs 129

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 27