Jan Klaassen, Katrijn etc. maar ook Sinterklaas. En omdat ik de rol van Goedheiligman ook al 45 jaar speel, was ik Sinterklaas in de poppenkast." In 1996 ging de Huisduiner Toneelclub helaas ter ziele. Ambriola: "De precieze oorzaak daarvan weet ik niet. Het gebrek aan spelers speelde een rol mee, maar ook de fut was er een beetje uit." 4. 'Martelgang' leidt tot schisma én NDH Een onoverbrugbaar verschil van mening binnen de toenmalige toneel vereniging Amusement Na Arbeid' (A.N.A.) tussen voor- en tegenstanders van opvoering van het stuk 'De mar telgang van Kromme Lindert' leidde eenenvijftig jaar geleden in Nieuw Den Helder niet alleen tot een schisma, maar ook tot de oprichting - op 15 juni 1957 - van de gelijknamige toneelvereniging (NDH). Aan de wieg van NDH stond niet alleen Klaas Hoornsman, maar ook Henk Rensmaag, evenals een aantal andere coryfeeën, allen afkomstig uit de kring van Speeltuinvereniging Nieuw Den Helder-West, waarvan de speel plaats sinds jaar en dag gevestigd is aan de Lijsterbesstraat. Het was Klaas Hoornsman, die op enig moment ongewild de knuppel in het hoenderhok gooide. In zijn 'NDH- stamboom' schrijft hij onder meer: "Op enig moment kreeg ik het toneel boekje, getiteld 'De martelgang van Kromme Lindert' in handen. Het ori ginele door A.M. de Jong geschreven boek had ik al eens gelezen en toen bleek, dat het ook in toneelvorm was uitgegeven, was ik helemaal verkocht. 'De martelgang van Kromme Lindert', dat mooie stuk, dat moest het in ons nieuwe toneelseizoen - van A.N.A. - worden. Met goede hoop en hoge ver wachting ging ik ter vergadering voor de keuze van het nieuwe stuk." Maar de op de bijeenkomst aanwe zige leden veegden onmiddellijk zijn suggestie om 'De martelgang van Kromme Lindert' op het repertoire te zetten van tafel, met het commentaar 'daar hebben wij geen bezetting voor en wij vinden het niet geschikt.' Daardoor veranderde de stemming op de bijeenkomst en werd de sfeer een beetje kribbig. Hoornsman: "Door de abrupte afwij zing was ik op dat moment met stom heid geslagen. Maar ik had nog één pijl op mijn boog. Al eerder had mijn buurman Cees v.d. Plaat, die bestuurs lid was van de speeltuinvereniging en die ook voorstander was van 'De mar telgang. mij stof tot nadenken ge geven door zijn suggestie om het stuk, in het geval van afwijzing door de cast van A.N.A., voor speeltuinvereniging Nieuw Den Helder 'op poten te zetten'. Dat liet ik de vergadering weten en toen was het net alsof er een tweede bom ontplofte." Er was nu sprake van een scheuring in A.N.A., wat tot gevolg had, dat de aanvankelijk zo ambitieuze toneelver eniging ophield te bestaan en toneel vereniging NDH korte tijd later in het gebouw van de speeltuinvereniging het levenslicht zag. Op 27 november 1957 bracht de toen nog jonge club het spel in vijf bedrijven 'De martel gang van Kromme Lindert' voor het eerst op de planken. Hoornsman: "In totaal beleefde het stuk twaalf opvoe ringen. De voldoening van dit grote succes was onvoorstelbaar." 5. Toneelvereniging Nieuw Den Helder (NDH) 'Het barst in Den Helder van jong acteertalent!' Al meer dan veertig jaar staat hij, voorzitter/acteur Jos de Koek van Toneelvereniging Nieuw Den Helder (NDH), als amateur op de planken. Ter gelegenheid van zijn achtste lustrum als toneelspeler, in 2002, bood de ver eniging hem als geschenk Neil Simons stuk 'Jakes 7 vrouwen aan. Daarmee Jos de Koek privé. was De Koek de koning te rijk, want, zegt hij: "Neil Simon is voor mij per soonlijk een gigantische toneelschrijver. Door als jubileumcadeau mij een stuk van hem aan te bieden, heeft men mij een groot plezier gedaan." Op het moment dat we De Koek in zijn woning in De Schooten spreken, is hij bezig zich voor te be reiden op het traditionele Helders Eenakterfestival dat zondag 18 mei a.s. voor de twaalfde keer onder de vlag van 'De Kampanje' plaatsvindt. Hij is namelijk niet alleen vanaf het begin de organisator van het evene ment, maar ook het 'aanmeldings- en informatiepunt' van het locale festival dat een belangrijke ontmoetingsplaats is voor groepen uit de hele provincie, maar ook uit Noord-Brabant en uit het Belgische Gent. "Daar ontmoeten traditie en experiment elkaar", zo for muleert De Koek het. 'Rare' hobby In zijn optiek is toneelspelen wel iswaar een 'rare' liefhebberij, maar tegelijkertijd een schitterende hobby. Hij zegt: "Dat doe je niet 'zo maar' even. Het moet je wel pakken, je bent er vrij langdurig mee bezig, on der meer met het in je kop stampen van je rol. Het vergt inzet en disci pline." Met die 'boodschap' richt Jos de Koek zich tot de jeugd. Hij stelt: "Het is natuurlijk zo, dat ervaren ou- 128

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 26