iter titel oneel- in elk ispel. 'V ge- >r na zijn 5-jarige HBS, op de Helderse Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen studeerde. "Meteen mocht ik meedoen in het toneelstuk 'Schurken en schijnwerpers' dat ge regisseerd werd door de toenmalige directeur. Het verhaal ging over een moord in een toneelstuk. Het was voor mij een geweldige ervaring, dat ik dat in mijn rol van brigadier van politie mocht meemaken. Ik heb de foto's nog eens bekeken: martiaal uni form aan en een grote snor opgeplakt, het welbekende amateurwerk. In het tweede jaar speelde ik ook nog als on derwijzer in spe. Dat was een heel an der stuk, namelijk een vrij experimen teel gegeven: 'Our town' van Wilder dat gespeeld werd zonder rekwisieten en waarin ik de moeilijke rol van de zoon des huizes vertolkte. Daarmee hebben we ook nog deelgenomen aan een provinciale toneelwedstrijd, waarin we als tweede eindigden." Na zijn militaire diensttijd keerde Ambriola terug naar het Helderse onderwijs en ging hij weer vrij snel, zegt hij, 'tonelen', dat wil zeggen: regisseren. "Toen ik medio zestiger jaren vorige eeuw op de kweekschool als leraar terugkeerde, werd ik regis seur van de toenmalige studenten, die voornamelijk op feestavonden van de school voor het voetlicht traden, met onder meer stukken van Carlo Coldoni, waaronder 'De Herbergierster'. Ik herinner me nog, dat de hele aula van de school door de leraar handenarbeid en zijn leerlingen was omgetoverd in een Italiaanse her berg." Sinterklaastoneel Nadien regisseerde Jack Ambriola studenten, die optraden voor kin deren van de basisscholen: het Sinterklaastoneel. Rond die tijd trok ken de basisscholieren in grote groe pen eerst naar de niet meer bestaande 'Tivoli'-bioscoop aan de Molenstraat en daarna naar de schouwburg. "Eerst speelden kweekscholieren voor de kinderen en daarna waren het on derwijzers en onderwijzeressen die voor hun leerlingen toneel speelden. Dat waren allemaal kostuumstukken, waarin talrijke koningen, prinsen, prinsessen en dieven hun rollen ver tolkten, terwijl de tovenaar wordt ont maskerd door iemand, van wie je het niet zou verwachten. Vanuit de zaal ook pakkende reacties, in de trant van 'Achter je, achter je!' En dan keek de in gevaar verkerende hoofdrolspeler om en dan klonk er in de zaal een groot gejuich, omdat hij aan het on heil had weten te ontsnappen", geniet Jack Ambriola na: "Het onderwijzers toneel heeft flink wat jaartjes geduurd. We traden ook buiten Den Helder op in zalen en zaaltjes, onder meer in 't Zand (NH) en op Wieringen." Jack Ambriola woont al ruim veertig jaar in Huisduinen. Toen in 1981 de Huisduiner Toneelclub werd opge richt, maakte ook hij, als regisseur en als acteur, deel uit van het tableau de la troupe. Daarover vertelt hij: "Het eerste stuk op ons repertoire was 'De beker van Elzenrode'. Dat speelden we in de aula van de Pedagogische Academie, de nieuwe naam van de vroegere kweekschool. We speelden in die tijd een aantal stukken voor kinderen, maar ook voor volwas senen: allemaal luchtige, zo niet kluchtige stukken. Met bal na en een verloting." Huisduiner Toneel In de beginjaren van Huisduiner Toneel acteerde hij als regisseur, maar later speelde hij ook mee. Jack Ambriola: "Ik kreeg altijd rollen, waarin ik me moest verkleden, of dat ik dubbelrollen moest spelen. In hetzelfde stuk speelde ik beurtelings man of vrouw, hetgeen razendsnel omkleden, met alle hilariteit van dien, noodzakelijk maakte. Je moest eigenlijk altijd een beetje bedelen om acteurs. Vooral mannen moest je over de streep zien te krijgen. Het jammerlijke was altijd, dat we weken, maanden repeteerden en dat we maar één voorstelling konden realiseren. Voor kinderen kon het dan wel meer, omdat we op scholen terecht kon den. Er werd dan een soort toneeltje gemaakt en dan speelde je het sinter klaasstuk voor kinderen in de school. Dat hebben we zelfs één keer gedaan met een levensgrote poppenkast, waarin de spelers de poppen waren - 9 Jack Ambriola als acteur in de rol van Robert Pitt in het toneelstuk 'Our Town' van Thornton. 127

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 25