Tachtigste sterfdag Dorus Rijkers herdacht regering, de reddingmaatschappij, oud-redders, het gemeentebestuur, enz. Halverwege de stoet marcheerde het Helders Fanfarekorps. Bij het Havenplein bracht de Commandant der Marine een eerbiedig saluut, de Stafmuziek der Marine begeleidde de stoet langs de Buitenhaven tot aan het Ankerpark. Van de gebouwen en schepen hing de vlag halfstok, officie ren en manschappen stonden in de houding en salueerden. Een erewacht bij het wachtschip presenteerde het geweer terwijl een escadrille vlieg tuigen van het vliegkamp De Kooy overvloog. Daarna vervolgde de stoet via de Zuidstraat, Keizerstraat, Koningstraat, Polderweg, Javastraat en Huisduinerweg de tocht naar de begraafplaats. Vele sprekers voerden hier het woord. Waaronder Coen Bot, de schipper van de motorreddingboot Dorus Rijkers. De eerste boot van de maatschappij die naar een redder was genoemd. Namens de bemanning bracht hij Opa een laatste groet. Het Helders Mannenkoor zong een laatste lied. Alle (landelijke) dagbladen berichtten uitvoerig over de uitvaart. Kort na de begrafenis is er een co mité gevormd om te komen tot 'een monument dat in de persoon van Dorus Rijkers ook de overige redders, de helden der kust, zal eren'. In 1935 is het Nationaal Monument voor het Nederlandse Reddingwezen op het Westplein (tegenwoordig Helden der Zeeplein) verrezen. Voor Dorus Rijkers zelf werd in 1939 een borstbeeld onthuld aan de Zee dijk bij dit plein. Regelmatig is het overlijden van Dorus Rijkers herdacht, onder andere in 1978 en 1988.Voor meer informa tie, zie www.dorusrijkers.nl Wybe van der Wal (stichting mrb Dorus Rijkers DEN HELDER - Het was zaterdag 19 april tachtig jaar geleden dat 's lands beroemdste zeeredder Dorus Rijkers overleed. De stichting motorboot Dorus Rijkers herdacht dit met het leggen van bloemen op het graf van de in 1928 overleden redder. Rijkers ligt begraven op de Algemene Be graafplaats van Huisduinen. Op 21 april 1928, twee dagen na zijn overlijden, werd Dorus Rijkers hier begraven. Opa Dorus, zoals hij veelal in Helder en Nieuwediep genoemd werd, kreeg in feite een staatsbegrafenis. Vanuit de woning van zijn dochter Doortje aan de Artilleriestraat zette zich een stoet van bijna een kilometer lang in beweging. Voorop het Stedelijk Muziekkorps, daarachter dragers met bloemenankers en de eretekenen op een fluwelen schild. Dan de lijkkoets en een overvloedig gevuld bloemen- rijtuig. Gevolgd door familieleden, deputaties van vele verenigingen, de Bloemen op het graf van Dorus Rijkers (Foto Wybe van der Wal). HWOENVCINÊ DORUS RUVktRS fcPRU 197'& 125

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 23