buurt vallende bommen tijdens de Engelse aanvallen in de nacht van 24 op 25 juni 1940. Wanneer het schip precies z'n uiteindelijke slagzij heeft gekregen, is op grond van de hier gepresenteerde gegevens niet vast te stellen. Wellicht dat Engelse lucht foto's uitsluitsel kunnen geven. In een artikel in Levend Verleden [4] wordt vermeld, dat op 24 en 28 juni 1940 door de RAF een fotoverkennings vlucht over Den Helder is gemaakt. Ooit komen hopelijk de miljoenen luchtopnamen die in de Tweede We reldoorlog gemaakt zijn 'on-line' be schikbaar op internet en kunnen we ons verder verdiepen in het lot van de Hertog Hendrik, maar helaas is het op dit moment nog niet zover [5], Naschrift. Mijn oude Schagense buurman Arie Bakker trad op 3 februari 1941 op 20-jarige leeftijd bij de Artilleriewerk plaats op de Rijkswerf in dienst en hij herinnerde zich dat het schip op dat moment nog scheef lag in het Natte Dok. Niet lang daarna moest hij met een collega aan boord de schilden van het 24 cm. kanon verwijderen en toen lag het schip recht. De ontwa pende Hertog Hendrik is eind 1941 de haven uitgesleept en naar Antwer pen gebracht, alwaar het schip werd verbouwd tot drijvende luchtafweer- batterij met de naam Ariadne. Na de oorlog is het schip in Wilhelmshaven teruggevonden en heeft daarna nog tot in 1968 als logementschip dienst gedaan, als laatste in Den Helder. Henk Cruijff (met dank aan Piet Riteco, Joop Kreté, Wim Kalkman en Arie Bakkerf). 1 Overzicht van bronnen. Versie 1: A.J. Vermeulen, De schepen van de Ko ninklijke Marine en die der gouvernements marine 1814-1962. L.L. von Münching, Schepen van de Ko ninklijke Marine in de Tweede Wereldoor log. Gus H. van Heusden, Den Helder...ze noemden je vroeger Nieuwediep. Versie 2: Gerrit J. Zwanenburg, En nooit was het stil, Kroniek van een luchtoorlog. Chris Mark, Schepen van de Koninklijke Marine in W.O. II. L.L. von Münching, Materieelverliezen Kon. Marine in de Tweede Wereldoorlog. Versie 3: L.L. von Münching, Hr.Ms. Hertog Hen drik, verschenen in De Blauwe Wimpel nr. 10, oktober 1991. [2] Enigszins toevallig ben ik op de website www. cegesoma.be op nóg een opname van de nablus- werkzaamheden gestuit, gemaakt van een lagere verdieping. De foto is op de site te vinden onder nummer 138310. [3] De gemeentelijke bommenkaart is samengesteld op aanwijzing van de Luchtbeschermingsdienst. De medewerkers van deze dienst hadden echter geen toegang tot de werf. Van Duitse zijde werden nor maal gesproken geen mededelingen gedaan over op militair gebied gevallen bommen en resulterende schade. [4] G. Nauta, Het mysterie van het bombardement op Den Helder 24/25 juni 1940, verschenen in Levend Verleden, juni 2005. [5] Voor belangstellenden, zie www.evidenceincamera. co.uk. 124

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 22