of angst was erg groot. Ze werd ook regelmatig gevoed door mijn moeder die in hun aanwezigheid de oorzaak zag van het feit dat mijn vader niet terug kon komen. Vandaar dat ze weinig goede woorden over had voor hun aanwezigheid. Wanneer ik een dergelijke schildwacht moest passe ren, ging ik daarom steevast langs de andere kant van de weg lopen. Ande re kinderen van het dorp hadden daar minder last van en gingen rustig een praatje met de schildwachten maken. De bevrijding De bevrijding was één groot feest voor de 7-jarige die ik toen was. Eerst zag je nog gewonde Duitsers door het dorp trekken op paard en wagens en handkarren. Er werd nog een vage poging ondernomen om de plaatselij ke brug over het kanaal met pantser vuisten te verdedigen, maar kennelijk zagen de Duitsers bijtijds het zinloze van deze onderneming in. Toen kwa men de Canadezen die, boven op hun tanks en andere motorvoertuigen gezeten, een verpletterende indruk op ons maakten. Ze kampeerden in het bosje even voorbij de woning van de burgemeester en ze hadden allerlei lekkere dingen bij zich, zoals choco lade, iets dat wij al jaren niet meer gehad hadden. Wij kinderen en waar schijnlijk ook de volwassenen (denk aan de sigaretten) waren er dan ook niet weg te slaan. Voor de volwasse nen was er wel een kleine domper op de feestvreugde want juist de dag vóór Oosterwolde bevrijd werd, kwam pre sident Roosevelt te overlijden. Ove rigens heb ik dit als kind natuurlijk meer als mededeling verwerkt dan dat het me iets deed. Een zaak die een deel van de feest vreugde nog verhoogde was het optreden van de BS. Zij hielden zich, vooral in de eerste dagen na de be vrijding, onledig met het ophalen van leden van de NSB die dan in optocht door het dorp moesten marcheren. Dit gold natuurlijk ook voor de vrou wen en meisjes die het ongeluk had den gehad verliefd te zijn geworden op een lid van de Duitse bezettings troepen. Zij moesten in het algemeen hun haren offeren voor deze over treding. Naast andere vernederingen die ze ongetwijfeld hebben moeten ondergaan. Als kind ontging je dit natuurlijk wel enigszins, want je was meer geïnteresseerd in allerlei zaken die je kreeg en die je daarvoor nog nooit gezien had, zoals het wittebrood en de chocolade. Terug naar Nieuwediep Vrij kort na het einde van de oor log stond mijn grootvader ineens in Oosterwolde voor de deur. Hij was met een gehuurde auto samen met de chauffeur, het was nog een tijd dat lang niet iedereen een auto kon bestu ren, over de Afsluitdijk naar Friesland gereden. Dat dit in die tijd de nodige problemen met zich meebracht zal duidelijk zijn. Zo heeft hij hemel en aarde moeten bewegen om de Afsluit dijk over te mogen. Binnen een paar uur na zijn aankomst in Oosterwolde werden we in de taxi geladen en werd de terugreis naar Den Helder vrij plotseling ondernomen. We werden weer opgenomen bij mijn grootouders en langzamerhand nor maliseerde het leven zich enigszins. Van naar school gaan was vooreerst nog geen sprake. Dat was overigens in Oosterwolde de laatste maanden voor het einde van de oorlog ook al niet meer aan de orde geweest, want de school was gevorderd om er een deel van de Limburgse evacués in onder te brengen. Cor Bakker, Valthermond (wordt vervolgd)

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 17