Spoorstraat en de Keizerstraat, waarbij de kleinsten voorop liepen en de deel nemers naar achteren toe steeds gro ter werden. Net als de Duitsers, wan neer ze op gezette tijden door de stad marcheerden, deden zij dit onder luid gezang. Daarnaast waren er natuurlijk de bekende colporteurs die met 'Volk en Vaderland' op enkele straathoeken stonden om hun waar aan te prijzen. Koningshuis Wat was er in de huizen te merken van wat er gaande was? Dit was de dikwijls aanwezige foto van of de ko ningin, of van een of meerdere andere leden van het koninklijk gezin. Verder de grote landkaart waarop door mijn grootvader en mijn moeder, zo goed en zo kwaad als dat mogelijk was, de vorderingen van de geallieerden wer den bijgehouden. Dit gebeurde dan op grond van de circulerende berichten of de officiële berichten die de over winningen beschreven die oprukken de of terugtrekkende Duitsers behaal den. Overigens werd die kaart altijd goed opgeborgen. Daarnaast waren er natuurlijk de verhalen over het reilen en zeilen op de Rijkswerf, waar mijn grootvader als commandeur werkte bij de afdeling expeditie. Radio, razzia Wat ook nog dikwijls aanwezig was, was een radio. Ondanks de ver plichting die door de bezetter was opgelegd om deze in te leveren. Mijn grootouders hadden er zelfs twee van zodanige afmetingen dat ze op elkaar gestapeld een tafeltje vormden, afge dekt met een kleedje tot op de grond, waar dan weer een clivia op stond. Overigens gingen die radio's, voor zover ik weet, nooit aan gedurende de tijden dat ik wakker was. Een voorval dat plaats vond in Alk maar, heeft kennelijk diepe indruk op me gemaakt. Het gebeurde op de terugweg na een bezoek aan een vriendin van mijn moeder, die in de omgeving van Alkmaar met haar kinderen in een kippenschuur een tijdelijk onderdak had gevonden. Ik was er daardoor op de terugtocht naar het station in Alkmaar getuige van dat onder andere marineperso neel, kenbaar aan het voor mij van foto's bekende uniform, bijeen werd gedreven en in vrachtauto's geladen om (weer?) in krijgsgevangenschap te gaan. Het woord 'razzia' ging voor mij gedurende de verdere duur van de oorlog dan ook altijd vergezeld van deze beelden. Kleuterschool Cees en ik zaten op de christelijke kleuterschool in de Hoogstraat en Bombardementsschade in de 2e Vroonstraat (beeldbank HHV). 115

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 13