Bombardementsschade aan de Rialto bioscoop (beeldbank HHV). gedeponeerd moesten worden die enigszins terug lag ten opzichte van de gevel. In mijn gedachten was het een soort tunneltje waar ik in kon kruipen. Ik deed dit dan ook om, nadat ik de brief in de sleuf van de brievenbus gedeponeerd had dag papa' te roepen, in de veronderstelling dat, wanneer brieven via die sleuf bij hem konden komen, het min of meer logisch was dat dit voor mijn geroepen boodschap ook geen probleem zou zijn. Van de bombardementen herinner ik me eigenlijk maar weinig, er zijn slechts flarden van herinneringen overgebleven. Zoals van die keer dat er gebombardeerd werd en de hele familie onder de trap in de trapkast was gedoken en ik nog voor het ach terraam in de kamer stond. Dit heeft overigens maar kort geduurd want mijn ontstentenis was natuurlijk al snel duidelijk en ik werd snel voor het raam weggeplukt. Andere zaken die me wel zijn bijgebleven waren de resultaten van enkele bombardemen ten zoals dat, waarbij onder andere het bondsgebouw van de marine het slachtoffer werd. De ruïne hiervan heeft nog lang, tot na de bevrijding, overeind gestaan vlakbij waar mijn vriendje Cees woonde, terwijl ook an dere beschadigde gebouwen nog wel eens aan de hand van opa of moeder werden bekeken. Het afbranden van de Rialto bioscoop was ook een ge beuren dat ik vaag meegekregen heb, omdat daar thuis nogal over gepraat werd. Wat ik me ook nog herinner, is het gat dat in de 2e Vroonstraat was ontstaan door een neergestort Engels vliegtuig waar later een monument is geplaatst. Want ook hier kwam ik met een zekere regelmaat, omdat er een neef van mijn grootvader, Weinand van Leeuwen met zijn vrouw Rien, vlakbij woonde; hij was een groot duivenliefhebber. Een merkwaardigheid die ik me ook nog herinner is het feit dat het toen nog gebruikelijk was dat je, wan neer je een wat grotere hoeveelheid heet water moest hebben, dit niet zelf maakte maar dat bij een speciaal daarvoor ingericht bedrijf haalde. Of dat nu een water- en vuur zaak was, of een in de buurt gevestigde bakkerij, weet ik niet meer. Winkels Van de winkels die er in mijn buurt waren weet ik dat de winkel van Zegel aan de overkant van de Koningstraat was gevestigd, terwijl er iets verder aan de andere kant van de straat in de richting van het Koningsplein een bloemenzaak was. Dit vooral omdat de hond, een herder die daar rondliep, mij een keer in het gezicht heeft gebeten. Op de hoek van de Koningdwarsstraat tegenover Zegel was een bakkerszaak, waar je van tijd tot tijd beschuitbollen kon kopen; dat waren eigenlijk de nog niet voor de tweede keer gebakken beschuiten en in feite ronde broodjes. Aan de kant van de School met de Bijbel in de richting van de Spoorstraat was een hoedenzaak die eigendom was van een tweetal dames die, zover ik weet, nichten van mijn grootvader waren. Na de Tweede Wereldoorlog is daar een fotograaf in gekomen. Iets verderop was er nog het kantoor van de Helderse Courant en het res taurant Formosa, met daartegenover de Witte bioscoop. Nog verderop was een schilderswinkel van een zeer vriendelijke oudere man, op de hoek van de Koningstraat en de Spoorstraat de winkel van Nijpels en daartegenover de Bijenkorf. Verder was er helemaal aan de andere kant van de Koningstraat de winkel van Van Willigen, waarvan de etalage- ramen een voortdurende bron van vermaak vormden. Want als je op een bepaalde manier ging staan en je been oplichtte leek het net of je met beide benen van de grond stond. Terwijl je je natuurlijk enorm kon vergapen aan alle zaken die in de etalage waren uitgestald. Hoewel het assortiment in de loop van de oorlog natuurlijk wel sterk afnam. Een andere winkel die op ons enorme aantrekkingskracht uitoefende en waarvan het bezoek aan moeders hand een waar feest was, was 'de Rokende Amerikaan' in de Spoor straat. Het was de Helderse variant op de uit het liedje bekende 'Winkel van Sinkel', die volgens mij eerst enkele jaren na de oorlog is verdwenen. NSB Wat merkte je als kind verder van de oorlog? Het marcheren van de Duit sers en de NSB door de straten. Ik herinner me nog een keer zo'n mars te hebben gezien vlak bij de hoek van de 114

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 12