Honderdvijftig jaar gasleiding in Den Helder 1857-2007 Voordat in Den Helder in de jaren 1850 de straatverlichting brandde moesten de lantaarnopstekers eerst de ladder op om de olielantaarns aan te steken. Veel lantaarns bezat Den Helder niet. Er stonden er elf in het toenmalige dorp en er brandde 's nachts licht bij het dok van de Rijkswerf, bij de slui zen en langs de haven. In de maanden juni en juli brandde er geen licht, men vond dat bij korte nachten overbodig. Bij volle maan was er ook geen verlichting. Burgemeester Jan in 't Velt wilde dat veranderen. Hij ijverde voor goede straatverlichting op gas, zoals in Alk maar en in Hoorn. Want de komst van gaslicht in de straten zou een grote vooruitgang betekenen voor Nieuwediep. Na eerdere afwijzingen gaf Koning Willem III inl856 zijn toestemming. De gemeente plaatste direct een advertentie in de toonaan gevende kranten met de aanbesteding om Den Helder van straatverlichting te voorzien. Uit de inschrijvingen kozen B&W voor de smidszoon D. Schretlen uit Leiden. Hij was eigenaar van een ijzer-, koper- en metaalgie terij annex fabriek van werktuigen. Op 2 december 1856 ging ook de gemeenteraad akkoord: de straatver lichting dezer gemeente door middel van lopend gas bereid uit steenkolen voor de prijs van veertig gulden per lantaarn'. Voorwaarde was dat hij bin nen een jaar moest beginnen met de bouw van een gasfabriek en dat hij 25 jaar lang gaslicht moest leveren voor 150 lantaarns. De werkzaamheden konden aanvangen en Schretlen kocht voor de bouw van zijn gasfabriek voor 300 gulden (137 euro) een stuk Het complex van de gasfabriek op de hoek Spoorgracht - Fabrieksgracht. De directeurswoning geheel links aan de Spoorgracht dateert van circa 1910. De wo ning is behouden gebleven en in gebruik als uitvaartcentrum de Binnenstad. onbebouwde domeingrond van 4218 m2 (nu bekend als hoek Spoorgracht - Fabrieksgracht). Dat hij deze plek koos kwam omdat het gebied (toen) buiten de bebouwde kom lag. Daarbij lag het gunstig aan het water voor de aanvoer per schip van materiaal en kolen. Want kolen waren nood zakelijk voor de winning van het steenkoolgas. Maar Schretlen was niet helemaal gerust op zijn nieuwe onderneming. Had hij voordien al leen maar werktuigen en materieel voor gasfabrieken geleverd, een eigen gasfabriek bouwen én exploiteren was toch iets anders. Toen de verant woordelijkheid hem te zwaar werd kreeg hij hulp van de plaatselijke ondernemer Mr. Charles Bosch Reitz, oprichter van de Duinwaterleiding maatschappij. Een overeenkomst tussen beide ondernemers was gauw gemaakt, Schretlen bouwde de gasfa briek en Bosch Reitz nam de exploita tie op zich. Eindelijk werd op maandag 8 de cember 1857 in Nieuwediep de straatverlichting ontstoken. Het was een heuglijke dag en het nieuwe licht werd door jong en oud bewonderd. Niet alleen om de gaslantaarns die veel meer licht dan de olielampen verspreidden, maar ook omdat on dernemer Bosch Reitz voor feestelijke illuminatie had gezorgd. Zijn huis aan de Hoofdgracht bij het havenhoofd en de gasfabriek en het raadhuis aan 4

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 6