Boekbespreking Rijkswerf Willemsoord, Commandementsgebouw, Nieuwediep 4. Neoclassicis tisch, drielaags gebouw met hoekrisalieten en een middenrisaliet voorzien van een voorsprong met fronton, ontworpen doorL. Valk in 1823-1824 (Monumen ten in Nederland. Noord-Holland, p.266) Monumenten in Nederland. Noord- Holland. Uitg. Rijksdienst voor de Monumen tenzorg, Zeist en Waanders, Zwolle. 2006, geïllustreerd, 604 bladz. ISBN 90.400.9187.1, prijs 44,95 Zon halve eeuw geleden gaf de Rijks commissie voor Monumentenbe schrijving een elfdelige serie uit onder de titel De Nederlandse Monumenten van geschiedenis en kunst. Deel VIII over Noord-Holland verscheen in 1955. En dat was het. Tot dan nu een hele nieuwe reeks verschenen is, met een geheel nieuwe opzet. De provincies Noord-Holland en Zuid-Holland hebben de meeste mo numenten. Alleen Amsterdam heeft al meer dan zevenduizend Rijksmo numenten. Dat betekent dat de delen over deze provincies de dikste zijn. En dat Amsterdam alleen al meer dan honderd bladzijden heeft gekregen, tegen Huisduinen Den Helder krap vijf. Het boek begint met een alge meen gedeelte over de geschiedenis van de provincie. Vervolgens worden stijlen en verschijningsvormen van monumenten, bouwmaterialen en constructies besproken. Daarna volgt een beknopt overzicht van de verschil lende regio's: Kennemerland, Gooi- en Vechtstreek, Waterland en Zaanstreek, de Meerlanden (Amsterdam Haar lemmermeer), West-Friesland en de Kop van Noord-Holland en Texel. Aan de beschrijving van de laatste regio is een bladzijde Zuiderzeewerken (Af sluitdijk Wieringermeer) toegevoegd. En dan, op blz. 74 begint in alfabeti sche volgorde de behandeling van de monumenten in de dorpen en steden. Wat precies onder monument verstaan wordt, staat overigens niet in de 'ter menlijst' (blz. 562-569) vermeld. Bij Den Helder (blz. 263 e.v.) wordt een kort overzicht van de geschiedenis ge geven, vervolgens worden de kerken vermeld, daarna de verdedigingswer ken, het voormalige weeshuis (later raadhuis) aan de Kerkgracht, het kantongerecht, het belastingkantoor Koningsplein 9, de scholen, het post kantoor (1960), enkele woonhuizen aan de Binnenhaven, Bassingracht, Westgracht, Loodsgracht, winkels als Weststraat 65, Spoorstraat 45. Ruim aandacht krijgt de oude rijks werf Willemsoord (1822). Tenslotte worden de Watertoren en Postbrug genoemd, het Marinemonument (v/h Havenplein) en Reddingsmonu ment en de Algemene Begraafplaats. Tenslotte is een klein gedeelte van de tekst gewijd aan het (oude) Julia- nadorp, alsook aan de Atlantikwall. Huisduinen wordt apart behandeld (blz. 393): de kerk, de school, enkele woonhuizen, de vuurtoren, Fort Kijk duin. Helaas zitten er nogal wat 'missers' in de tekst over Den Helder. De openingszin is al wat merkwaardig: 'Havenplaats aan het Marsdiep, ont staan rond 1500 als een vissersdorp op het 'Eylandt van Huysduijnen' ter vervanging van een door de golven ver zwolgen nederzetting.' Hiermee wordt duidelijk gesuggereerd dat een hele nederzetting door een stormramp in het huidige Marsdiep verdwenen is. Ik weet niet beter dan dat er rond 1500 een nederzetting 'die Helder Buyrt' in het noorden op het eiland Huisduinen is ontstaan toen de scheepvaart op het Marsdiep belangrijker ging worden. Wel is het zo dat het Marsdiep steeds zuidelijker kwam te liggen, waardoor de noordrand van het eiland afkalfde en ook deze nederzetting steeds ver der zuidwaarts verplaatst werd. Deze geleidelijke kustafslag in het noorden (en óók in het westen) is ondermeer door dr. J. Westenberg uitstekend in kaart gebracht in zijn studie 'Oude kaarten en de geschiedenis van het eiland Huisduinen' 1960). Vandaar dat ook de vervolgzin in de monumentengids, dat het dorp Huisduinen in de 17e eeuw werd overvleugeld 'door het na 1570 verder landinwaarts gebouwde dorp den Hel der,' nogal vreemd aandoet. Hoezo na 1570? De Allerheiligenvloed van 1570 heeft het hele eiland 'middendoor gescheurd', maar dat was op zich niet zo bijzonder. Tot ca 1750 heeft men 30

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 32