Incident Het zal 1974 zijn geweest. We woon den in de Schooten. Op zeker moment vierden we de verjaardag van en bij Cees Rentenaar. De nieuwe collega was ook gekomen. Op de fiets. Hij zei graag een biertje te lusten, er goed tegen te kunnen en beweerde heel stoer: "Bij mij loopt het er altijd dwars doorheen!". Dat klopte! Het teveel aan vocht in zijn lijf raakte hij snel kwijt, zo niet de hoeveelheid alcohol in zijn bloed. Het percentage steeg. Al gauw was hij lichtelijk aan geschoten, wat zich uitte in 'sterke' verhalen over zijn diensttijd in het Belgische leger. Het was al ver na twaalven toen hij besloot toch maar eens naar huis te gaan. We hoefden ons geen zorgen te maken, zei hij, want hij wist de weg. Natuurlijk raakte hij midden in de nacht het spoor bijster en verwaaide. Toen hij eindelijk de Noordzeestraat had teruggevonden, merkte hij tot zijn grote schrik de huissleutel kwijt te zijn. Verloren, of vergeten mee te nemen. Wat nu? Op de fiets te rug naar de Schooten vond hij geen optie, bivakkeren in de tuin van de broeders evenmin. Ten einde raad besloot hij om maar aan te bellen. Dat had hij beter niet kunnen doen! Na lang wachten ging het licht in de hal aan en kwam er een broeder naar beneden. Dat was uitgerekend Ignatius. Die trok de deur open, zag die arme Frank staan en gaf hem zonder pardon een enorme draai om zijn oren! De arme man was totaal verbouwereerd, wist absoluut niet wat hem overkwam. Een volwassen vent, vers van de universiteit en leraar aan het Joco, die als een stout jochie werd getrakteerd op een oplawaai! "Vandaag de dag waanzinnig fout, maar toen ging het kennelijk zo", zou Ruud Claessen zeggen. Voor zover ik me herinner heeft dit muisje voor de meppende broeder geen vervelend staartje gehad. Of er nog in het be stuur over is gesproken, weet ik niet. Ik denk het niet, want broeder Igna tius bleef gewoon lid van het bestuur van het Joco, Frank nog een paar jaar docent. Wij, jonge broekjes van docenten en collega's van Frank, hebben wat be smuikt gelachen (enig leedvermaak was ons niet vreemd), schande van de zaak gesproken en zijn overgegaan tot de orde van de dag. Will C. Thijssen Luchtfoto van het Joco 27

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 29