Over orde en tucht gesproken Johannes College Bij het lezen van Ruud Claessen's verhaal over orde en tucht op de RK Jozefschool, moest ik meteen denken aan een voorval dat moet hebben gespeeld in 1974. Ik was docent Ge schiedenis aan het Johannes College. Toen ik in 1971 door rector Jan Bre- mer werd benoemd, was er in mijn vaksektie nog maar één collega over. Dat was Cees Rentenaar. Gesticht in 1968 was het Joco, zoals het in de volksmond werd genoemd, een snel groeiende school. Een 'oe cumenische' school nog wel, een noviteit in het land, opgericht door ouders van protestantse en rooms- katholieke huize. De school trok niet alleen leerlingen uit Den Helder, maar ook uit de wijde omgeving. Ze kwamen uit de hele Noordkop, zelfs uit Schagen en van Texel. Met het oog op de signatuur van het Joco, werd bij benoemingen in schoolbestuur en docentenkorps, zeker in de beginja ren, gestreefd naar evenwicht tussen de verschillende denominaties: als de rector protestants was, dan moest de voorzitter rooms-katholiek zijn en andersom. Het docentenkorps was zelfs een aantal nonnen en predikan ten rijk. Had een vaksektie nog maar één docent, die toevallig rooms was, dan moest de nieuwe, in geval van uitbreiding, bij voorkeur protestants zijn. Dat lukte natuurlijk niet altijd. Zo waren Rentenaar en ik allebei van protestantse huize, hij gereformeerd, ik nederlands-hervormd. Een kamer bij de broeders Ook in die jaren, het was nog maar kort na de invoering van de Mam moet-wet, waren docenten een schaars goed. Toen er na de zomer vakantie in 1973 een vakbroeder bij moest, was er maar één sollicitant. Die kwam helemaal uit België. Een aardige vent en ook nog rooms-ka tholiek. Dat kwam dus goed uit! Hij heette Frank, was geboren in de buurt van Gent, vers van de universiteit te Leuven en vrijgezel. Hij arriveerde in de loop van de vakantie. Na zijn benoeming zijn we gedrieën in Den Helder op zoek gegaan naar een ge schikte kamer. Die was niet te vinden. Uiteindelijk vond hij onderdak bij de broeders van St. Louis aan de Noordzeestraat. Een van hen, broeder Ignatius, zat in het schoolbestuur en er stond bij hem een kamer leeg. Een geschenk uit de hemel, vonden wij, maar voor de nieuwe collega was het achteraf gezien geen onverdeeld ge noegen. De sektie Geschie denis van het Joco ca. 1975. Van links naar rechts: Will Thijssen, Frank Wijnants, Cees Rentenaar (sektieleider), Klaas van Dijke en Niek de Bruin. 26

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 28