Mijn jeugd vanaf 1929 t/m de oorlogsdagen van Wereldoorlog II In het jaar 1929 zag ik het levenslicht in de Ouwe Helder zoals Oud Den Helder in de volksmond werd ge noemd. Het was in de strenge winter toen het schip de "Eugenia" vast was gelopen op de dijk ter hoogte van het postkantoor. Mijn vader was Coen Ewalt en een echte Ouwe Heldenaar. Mijn moeder was Mien vanWijk. Zij kwam uit Bodegraven en woonde bij haar zuster die getrouwd was met een marineman. Bij café Koster in de Langestraat was zij in dienst als werk ster en daar ontmoette zij mijn vader. Het was liefde op het eerste gezicht. Zij trouwden in 1922 en er kwamen 5 kinderen: Coen, Mies, Marian (mijn persoontje), Lotty en Jan. Het was geen vetpot in die jaren. Toch zagen mijn ouders kans een huis te kopen met geleend geld van een zwa ger van mijn moeder, die er blijkbaar warmpjes bijzat. Het was n.b. een dubbel huis, Langestraat 17-19, op de hoek van de Blomsteeg, met een siga renwinkeltje. Het grappige is wel, dat de zijkant van het huis op een beken de foto staat.n.1. het geboortehuis van Dorus Rijkers. Die is in 1928 overle den en ter gelegenheid daarvan is het huisje op de foto gezet, ik meen voor in een boekje van de K.N.R.M. Een fotograaf in de buurt was toch wel een unicum voor die tijd; daarom staat mijn moeder in de poort te kijken met Mies aan haar rokken en achter haar schort ben ik nog verborgen. Mijn eerste herinneringen zijn van de kleuterschool, door ons 'kippeschool- tje' genoemd. Daar werd ik al op jonge leeftijd naar toe gebracht. Mijn jongere zusje kwam na anderhalfjaar en door de drukte met het winkeltje wilde mijn moeder mij wel een paar uur kwijt. Er werd een afspraak met de juf gemaakt dat, als het niet ging, ik weer terug moest naar huis. Omdat het toen normaal was om een baby De gestrande 'Eugenia' (beeldbank HEIV). 23

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 25