Het levensverhaal van visserman 'Ome Henk Bais' (3) In de vorige aflevering was Ome Henk gebleven bij het ongeval van zijn zwa ger en broer. Die net na de bevrijding op een mijn liepen. Een andere visser, die in de buurt was hoorde de klap en kwam meteen aan- stomen. Deze kwam de mast in drie stukken tegen. Ze konden drie men sen aan boord krijgen, twee levend en één dood. Mijn broer en een andere matroos zijn nooit gevonden, want ze waren met z'n vijven aan boord. De achtste juli kwam mijn zwager zijn vader het vertellen, bij ons in de polder. Wij waren nog in Anna Paulowna want de huizen in Den Helder waren allen stuk en moesten opgeknapt wor den om erin te kunnen gaan wonen. Het huis was in augustus klaar en toen gingen we naar Den Helder met paard en wagen en de gehele huisboel. Weer naar de Nieuwstraat, nu op no. 15. We woonden een week in Den Hel der, toen kwam een visser die zei: de vissersschepen uit Duitsland worden naar Delfzijl gebracht en ik hoorde dat jullie schip er ook bij is. Vader had na het ongeluk van mijn broer niet veel zin meer, maar we gingen toch naar Delfzijl. Helemaal liftend, want treinen en bus sen die reden niet. We liepen naar de Kooijbrug en daar konden we op een vrachtwagen mee tot aan Leeuwarden. Toen weer een stuk lopen en vervol gens weer een auto tot Groningen. We hebben veel gelopen en waren er in twintig uur. De HD4 'Grietje' in 1960. Eigendom van 1957-1961. De vis wordt gelost door, van links naar rechts, Jan Bijl, Klaas Blokker en Roek Blokker (beeldbank HHV). 19

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 21