De winkel van Oudkerk en Van Praag (beeldbank HHV). was dat natuurlijk ook weer niet want er waren altijd kapers op de kust. Met behulp van een kruiwagen werd vervolgens de buit naar de Ooievaar straat overgebracht. Vraag me nu niet hoe ik destijds zo gauw aan een kruiwagen kwam, ik weet het zelf ook niet meer precies, maar het zal onge twijfeld op een onregelmatige wijze zijn geweest. Al deze onregelmatige handelingen werden, zolang als het om voedsel of brandstoffen ging, aangeduid met 'organiseren'. Nadat de oorlog afge lopen was heette het plotseling weer stelen en niet alle jeugdige personen konden zo plotseling die omschake ling maken. Zo gebeurde het, nadat ik mij op onrechtmatige wijze toegang had verschaft tot het winkelpand van de firma Oudkerk en van Praag, op de hoek van de Nieuwstraat en de Spoorgracht (later werd hier hotel het Wapen van Den Helder gevestigd) in de kraag werd gevat door de brigadier van politie Treffers. Hij sprak mij ver manend toe en leverde mij achterop de fiets af bij de ouderlijke woning alwaar mij, tot mijn grote verbazing, een niet geringe bestraffing wachtte. Enige maanden daarvoor werd ik juist geprezen wanneer ik iets eetbaars of iets brandbaars in de wacht had ge sleept. Het verschil tussen 'mijn' en 'dijn' was niet altijd even duidelijk. Het zou kunnen dat het iets met Duitse naam vallen te maken heeft, mijn, dijn, zijn enz. Nadat alle Duitse briketten buiten ons bereik aan de Vischmarkt waren opgeslagen moesten we op zoek naar alternatieve mogelijkheden en die werden, tijdens de winter 1944/1945, gevonden aan de Bassingracht waar zich twee gigantische houten loodsen bevonden op een terrein nabij de toenmalige onderzeedienstkazerne waar militairen van de Kriegsmarine waren gelegerd. De onderzeedienstka zerne werd na de oorlog omgedoopt tot mijnendienstkazerne en werd later gesloopt. In één van deze loodsen waren zak ken met generatorcokes opgeslagen en in de andere bevonden zich zak ken met houtblokjes. De cokes en de houtblokjes werden gebruikt om de gasgeneratoren mee te stoken die er toe dienden om auto's bij gebrek aan benzine voort te bewegen. De loodsen werden opengebroken en een aanzienlijk deel van de inhoud verhuisde naar woningen in de Pilo en de Vogelbuurt. In opdracht van buren en kennissen, 'organiseerde' ik zakken met cokes die vervolgens weer werden geruild voor b.v. een stuk 17

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 19